Z CICHA PĘK… ?

Tym razem trochę o muzyce, kulturze i blogach. Poznajcie Mateusza Turczyka, dla którego kultura popularna XXI stała się dużą inspiracją. Fascynujący człowiek pełen pomysłów, ciekawych pasji i historii. Znacie już Z CICHA PĘK? Zamiast Wam wyjaśniać po prostu przeczytajcie wywiad.

 

Masz wiele ciekawych zainteresowań związanych z szeroko rozumianą kulturą. Na początek chętnie usłyszę więcej na temat Twojej pasji muzycznej! Możesz coś o niej opowiedzieć?

 

Muzyką interesuję się od dzieciństwa. Za czasów kaset magnetofonowych słuchałem różnych list przebojów, nagrywałem ulubione piosenki, a później sam udawałem „Pana z Radia”. Zawsze interesował mnie proces tworzenia muzyki. Kto i jak pisze teksty, kto komponuje linię muzyczną, jak produkuje się całość i jak to się dzieje, że niektóre piosenki stają się radiowymi przebojami, a inne nie. Zawsze ciekawiły mnie historie grup muzycznych, poszczególnych wokalistów, ich życiorysy i przygody związane z muzyką. O tym wszystkim piszę na swoim blogu.

 

 
10256517_773639036014317_969208384031980950_n

 

Co takiego pasjonuje Cię w muzyce?

 

Dla mnie najwspanialszą wartością jaką niesie muzyka są teksty piosenek. To jest niesamowite, że za pomocą słów można oddać stan ducha, mówić o miłości, szczęściu czy również cierpieniu i bólu. Muzyka towarzyszy mi w codziennym życiu. Słucham jej wszędzie. Lubię zarówno poezję śpiewaną jak i hip hop. Wszystko zależy od nastroju. Słysząc niektóre piosenki przywołują mi się wspominania np. z wakacji. Niektórzy traktują fotografię jako zapis chwili, a ja tak traktuję muzykę.

 

 

 

Jak realizujesz się w tej pasji? Uczęszczasz na koncerty, festiwale?

 

Jestem autorem bloga www.zcichapek.pl, na którym realizuję swoje pasje związane z muzyką. Piszę recenzje płyt, zamieszczam wywiady z różnymi artystami oraz przygotowuję relacje z koncertów, na które uczęszczam. Uwielbiam słuchać muzyki na żywo, dlatego często jeżdżę na festiwale. Moim marzeniem było zobaczyć trasę koncertową On The Run Tour Beyonce i Jaya Z. Problem był taki, że zaplanowali wszystkie koncerty wyłącznie w Stanach Zjednoczonych, w ostatniej chwili okazało się, że dwa zamykające występy zaprezentują w Paryżu. To była dla mnie jedyna okazja żeby zobaczyć swoich idoli, więc wyruszyłem do Francji. Było warto! Niespodzianką koncertu był występ Nicki Minaj. I jak tu nie kochać koncertów?

 

Współpracowałeś z Radiem Złote Przeboje oraz programem The Voice of Poland, opowiesz więcej o tych doświadczeniach?

 

Swoją przygodę z blogowaniem zacząłem dzięki odbyciu stażu w Grupie Agory, a dokładniej w Radiu Złote Przeboje. To był wspaniały czas. Poznałem tam ciekawych ludzi, zobaczyłem jak pracuje profesjonalna redakcja i zdobyłem doświadczenie. Sam przygotowywałem różne materiały dźwiękowe m.in. z programu The Voice Of Poland. Przeprowadziłem tam mnóstwo wywiadów z uczestnikami, ich trenerami (Andrzej Piaseczny, Kayah) oraz z gośćmi, którzy byli tam zapraszani. Pamiętam jak się cieszyłem, że mogłem przeprowadzić wywiad z jednym z ulubionych wykonawców – kanadyjskim piosenkarzem Mattem Duskiem.

 

28fe480e84fb11e2b23022000a1f9ad5_7

 

Wspomniałeś również o podróżach i fotografii, to także Twoje pasje?

 

Dużo moich podróży związanych jest właśnie z muzyką. Po Polsce jeżdżę tam gdzie są ciekawe festiwale lub koncerty. W ostatnie wakacje pojechałem do Sopotu żeby posłuchać na plaży, przy zachodzie słońca Brodki. Wcześniej zwiedziłem piękny Szczecin i zobaczyłem Nelly Furtado. Zawsze chcę zobaczyć miasto oraz dobrze się bawić. Przy tym towarzyszy mi fotografia, która uzupełnia teksty na blogach lub świetnie sprawdza się w social mediach jak np. na moim instagramie.

 

Jesteś absolwentem kulturoznawstwa. Dlaczego zdecydowałeś się na ten kierunek studiów?

 

Interesuję się kulturą. Wiedziałem, że jest to bardzo szeroko rozumiane pojęcie i że dziś wszystko podpina się pod kulturę. Chciałem dowiedzieć się dlaczego tak się dzieje, poznać jej rodzaje, zjawiska i historię. Jednak najbardziej interesowało mnie w jakim kierunku pójdzie kultura w dobie Internetu i szybko rozwijających się technologii. Wiedziałem, że ta wiedza będzie dla mnie praktyczna, że na pewno szybko ją wykorzystam.

 

Czy to właśnie kulturoznawstwo zapoczątkowało, którąś z Twoich pasji?

 

Na pewno pogłębiło moje dotychczasowe pasje, zrozumiałem jak wyglądał rdzeń kultury, jak kultura wygląda dziś i do czego wspólnie dążymy. Miałem taką swobodę, że mogłem sobie sam wybierać przedmioty na które chciałem uczęszczać, dlatego wykorzystałem to i zdobyłem wiedzę w dziedzinach przemysłu kultury, antropologii czy z filmu. Swoją pracę magisterką poświęciłem muzyce. Badałem teksty piosenek Agnieszki Osieckiej w polskiej kulturze współczesnej, również znalazłem miejsce dla muzyki popularnej i środków jej przekazu.

 

 10344328_756310901080464_9175210559448574279_o

 

Obecnie jesteś studentem dziennikarstwa i medioznawstwa. Czy właśnie z tym wiążesz swoją przyszłość?

 

 

Stwierdziłem, że studia dziennikarskie będą świetnym połączeniem z kulturoznawstwem i dobrym przygotowaniem do pracy w mediach. Mam już spore doświadczenie, ale chciałem poznać historię mediów, poszerzyć wiedzą na temat różnych form dziennikarskich i zrozumieć m.in. prawo autorskie, które jest bardzo przydatne w życiu każdego blogera. Jednak najbardziej interesują mnie zajęcia związane z Internetem. Poznaję tajniki działalności, jak zwiększyć popularność swojego serwisu, jak działać w social mediach.

 

 

Masz nawet na koncie autorską audycję Z CICHA PĘK w Radiu KIM! Opowiesz o tej przygodzie?

 

Po stażu w Radiu Złote Przeboje, na początku 2011 roku zostałem zaproszony do nowo powstającej redakcji Radia KIM. Poproszono mnie, żebym przygotował scenariusz autorskiej audycji. Pomyślałem, że chcę grać ulubioną muzykę, mówić o ciekawych grupach muzycznych jak np. Modest Mouse i mieć aktywny kontakt ze słuchaczami. Mój pomysł tak się spodobał, że trafiłem na antenę radia i przez półtora roku prowadziłem swoją audycję muzyczną. Sam decydowałem o czym będę mówił, na kogo będę zwracał większą uwagę i sam dobierał piosenki. Oprócz tego zapraszałem ciekawych ludzi – w tym słuchaczy mojej audycji, promowałem nieznanych artystów
i co najważniejsze świetnie się bawiłem.

 

Dlaczego zdecydowałeś się na stworzenie bloga? Inspirowałeś się może innymi blogerami?

 

Trzy lata temu blogi nie były tak popularne jak dziś. Wszystko dopiero się rodziło. Jakbyś zapytała kogokolwiek kim jest bloger, to zapewne byś usłyszała odpowiedź, że jest to gimnazjalistka pisząca swój pamiętnik. Myślałem tak samo, nie miałem żadnej wiedzy na temat blogosfery, nie wiedziałem jak to się robi i zastanawiałem się czy ktoś to czyta? Zaryzykowałem i w styczniu 2011 roku założyłem bloga. Chciałem mieć miejsce gdzie będę mógł udostępniać swoje recenzje płyt, polecać piosenki, pisać o koncertach. Zaskoczeniem dla mnie było, że ktoś to czyta, komentuje i że komuś to się podoba. Z czasem tak się wkręciłem w blogowanie, że zacząłem coraz więcej czasu na to poświęcać. Dziś blog to całe moje życie.

 

Dużo czasu poświęcasz na pisaniu bloga?

 

Trudno jest określi czas poświęcony na blogowaniu. Cały czas o tym myślę, nie mam normowanych godzin pracy. Zawsze mam ze sobą telefon lub laptopa i jak coś przychodzi mi do głowy, coś ciekawego zauważę, to zawsze zapisuję lub udostępniam. To jest praca 24 godziny na dobę. Cały czas coś się dzieje. Dłuższe teksty zazwyczaj powstają w nocy. Mam ciszę, mogę się skupić i pisać. W ciągu dnia często uczęszczam na spotkania prasowe, koncerty, promocje płyt. Traktuję to jako przyjemność, jak i pracę nad blogiem. Cieszę się, że pasję mogę łączyć z pracą.

 

 c4ada458a34f11e2beb722000a9f3ce2_7

 

Co daje Ci prowadzenie takiego bloga czy fanpage? Jest to Spełnienie Twoich marzeń? Aspiracji? Daje Ci to satysfakcję?

 

To jest jedna z najlepszych rzeczy jaka spotkała mnie w życiu. Blog oraz social media z nim związane umożliwiły mi poznanie wielu wspaniałych ludzi, z którymi mam stały kontakt. Mogę uczestniczyć w śniadaniach dla blogerów, na których poznaję innych pasjonatów, dostaję akredytacje dziennikarskie na różne festiwale muzyczne czy filmowe, na których mogę porozmawiać z artystami, reżyserami. Miło wspominam MTV Pre-Party, Free Form Festival, Warsaw Film Festival. Jako pierwszy mam możliwość przesłuchania płyty przed premierę lub zrecenzowanie książek. Mój blog również patronuje różne wydawnictwa. Ostatnio objąłem patronat pierwszej płyty młodego wokalisty Manoida. To jest spełnienie moich marzeń, gdyby nie blog nie miałbym takiej możliwości.

 

Czy sam również śledzisz jakieś blogi czy fanpage?

 

Jasne! Moja lista blogów, które śledzę jest bardzo długa i cały czas się wydłuża. Na pierwszy blog na jaki trafiłem w internecie to Kominek. Autor pisze o lifestyle, mediach, testuje różne produkty. Jest dla mnie królem wśród polskich blogerów, cały czas idzie do przodu, wydaje książki, rewolucjonizuje blogosferę i nie boi się zmian. Teraz np. porzuca swój dotychczasowy pseudonim i od stycznia będzie działał jako Jason Hunt. Myślę, że chce wejść na rynek międzynarodowy. Obserwuję go dokładnie. Ciekawym blogiem któremu kibicuje to All About Music. Dziś to raczej świetnie rozwijający się serwis, w którym pracuje wielu młodych ludzi, którzy kochają muzykę i o niej piszą.

 

Jak pośród tylu pasji, zainteresowań, aktywności znajdujesz czas dla siebie?

 

Pisanie tekstów na bloga, zbieranie materiałów, koncerty i konferencje to czas, w którym się realizuję, spełniam swoje pasje i marzenia. Nie mam czasu wolnego, bo nawet wyjście z przyjaciółmi do kina wykorzystam na bloga, bo mogę napisać recenzję z obejrzanego filmu. Z wyjazdu na koncert lub wypadu na narty również przygotowuję relacje. Czytelnicy chcą też wiedzieć, jak wygląda mój dzień dlatego tyle zdjęć można zobaczyć na moim instagramie.

 

10710997_842320129146207_8826423206805714165_n

 

Masz jakieś marzenia odnośnie swoich pasji bądź bloga?

 

Mam nieskończenie wiele marzeń, które mam nadzieję spełnią się w najbliższej przyszłości. W styczniu będę świętował trzecie urodziny mojego dziecka jakim jest blog. Chcę wprowadzić zmiany, żeby blog stał się moją wizytówką. Oprócz odświeżenia layoutu, zmieniam nazwę i wprowadzam teksty związane z lifestylem. Będę pisał o fajnych miejscach w Warszawie, pokazywał jak pracuję i dzielił się wiedzą na temat mediów. Będzie również więcej recenzji książek oraz spektakli. Moim marzeniem jest żeby wszystko poszło po mojej myśli i żeby taka odsłona bloga spodobała się czytelnikom. Szukam również mojej ukochanej płyty na winylu, The Black Eyed Peas The E.N.D. z 2009 roku. Niestety nie mogę nigdzie jej dostać, może ktoś ma namiary na osobę, która jest w posiadaniu? (śmiech) Marzę również o przeprowadzeniu wywiadu z Marylą Rodowicz, dotychczas mogłem tylko przez chwilę porozmawiać z artystką. Chciałbym również zobaczyć wiosną Warszawę z lotu ptaka. Dotychczas widziałem jedynie takie zdjęcia, mam nadzieję, ze wkrótce sam będę się mógł takim pochwalić.

 
Dla wszelkich pasjonatów muzyki mamy fantastyczny pomysł na prezent!
 

Weronika Kantor