W pełni spersonalizowana, własna gra komputerowa – wywiad z twórcą i garść niezbędnych informacji

Spersonalizowana gra komputerowa dla dzieci i dla dorosłych? Tak, już teraz istnieje możliwość obdarowania bliskiej osoby własną grą komputerową! Jak wygląda taka gra? Ile trzeba poczekać na realizację? Skąd pomysł na taki oryginalny prezent? Kilka ciekawych faktów, dotyczących tego wyjątkowego prezentu, zdradził jego twórca – Daniel Skrzypczak.  

Przykładowa okładka własnej, spersonalizowanej gry komputerowej
Własna gra komputerowa to ciekawy prezent dla bliskich!

Skąd wziął się pomysł na tworzenie spersonalizowanych gier komputerowych?

– Kiedy zacząłeś tworzyć gry?

– Zależy jak na to spojrzeć. Ogólnie cała przygoda z tworzeniem gier rozpoczęła się w dzieciństwie. Na początku rysowałem wszystko na kartce, następnie przeszedłem na PowerPoint (tak stworzyłem na tym grę) , a w wieku 11 lat doczekałem się pierwszego silnika, który oferował tworzenie własnych platformówek i „zanurzyłem się” w sekretach Game Developmentu – mówi Daniel Skrzypczak, osoba, dzięki której możemy obdarować bliskich spersonalizowaną grą komputerową – a potem… nastąpił okres buntu w gimnazjum i kompletnie przestałem się interesować grami.

– I kiedy wróciłeś do swojej pasji?

– Podczas studiów aktorskich. Ta historia też związana jest z obdarowywaniem, a konkretniej brakiem pomysłu na prezent świąteczny dla dziewczyny. Postanowiłem odświeżyć swoje umiejętności dotyczące tworzenia gier i w niecałe trzy tygodnie stworzyłem swoją pierwszą spersonalizowaną grę o naszym związku. W rozgrywce pojawiły się takie elementy jak nasze zabawne teksty, zdjęcia, oraz sceny z wyjątkowych, ważnych dla nas momentów.

– Jak wyglądała jej reakcja?

– Śmiech i łzy. Na przemian lub jednocześnie. Piękna chwila – byłem wtedy dumny z pomysłu i wykonania. Wtedy jeszcze nie wiedziałem, że bardzo wysoko podniosłem prezentową „poprzeczkę” i ciężko będzie mi dawać kolejne prezenty. Wracając do tematu – moją dziewczynę najbardziej urzekł scenariusz, który nie był mieszanką różnie skleconych wątków, tylko stał się pełną, dobrze napisaną historią o bohaterce, która próbuje wydostać się z gry komputerowej. Oczywiście, napotyka przy tym mnóstwo trudności oraz spotyka wielu ciekawych bohaterów. Chwilę po Świętach, gdy emocje już opadły, zacząłem się zastanawiać, co by było, gdyby każdy mógł otrzymać taką grę – oczywiście dopasowaną do niego, nie mojej dziewczyny. Wziąłem się za pisanie scenariusza spersonalizowanej rozgrywki, który łącznie zajął mi…4 lata! Oczywiście głównie dlatego, że był wielokrotnie odkładany do szuflady, po szkole od razu zacząłem działać w zawodzie aktora.

– I tak dochodzimy do 2020 roku…

– Tak, okres lockdownu paradoksalnie “pomógł mi” w ukończeniu gry. Pomyślałem sobie – teraz albo nigdy – próbując skończyć grę. Siedziałem przy tym niemal bez przerwy. Pod koniec pracy program wyliczył mi łącznie 500h spędzonych na pracy! 11 godzin dziennie! Owszem, wyglądałem jak zombie, ale… udało się!

Testowanie, poprawianie i dopracowywanie własnej gry

– Gra była skończona, ale to nie był koniec pracy, prawda?

– Oczywiście. Skończyłem grę, więc przyszedł czas na testy, czyli kolejny miesiąc „wyjęty z życia”. Gra właściwie codziennie była aktualizowana o kolejne nowości.

– Co było w tym wszystkim najtrudniejsze?

– Zdecydowanie stworzenie na tyle uniwersalnego scenariusza, który dotknie i poruszy każdego gracza, który będzie grał w grę. Chodziło mi o to, żeby każdy znalazł tutaj coś dla siebie – zarówno wytrawny gracz, jak i osoba początkująca. I dorosły, i dziecko (stąd m.in. możliwość podarowania wersji bez cenzury lub ocenzurowanej). Później doszły również problemy natury stricte programistycznej, ale tutaj wujek google przyszedł na pomoc. Swoją drogą to jest niesamowite jak fantastyczną i zgraną społecznością jest środowisko GameDevu.

– Ile elementów personalizacji znajduje się w grze?

– Każda osoba, która wybierze taką grę na prezent, może skorzystać z ponad 40 unikalnych personalizacji – tyle udało mi się zmieścić ich w fabule. Najważniejsze z nich to możliwość umieszczenia własnych zdjęć, pytań, przedmiotów, zabawnych tekstów, zagadek oraz dodanie dwójki bliskich znajomych, którzy będą mieli znaczący wpływ na przebieg gry. Oczywiście napotkałem również wiele trudności programistycznych – całą grę tworzyłem kompletnie sam – dopiero w późniejszych testach mogłem liczyć na pomoc swoich przyjaciół. Swoimi cennymi uwagami wprowadzili masę ciekawych rozwiązań i spowodowali, że gra cały czas się pięknie rozwija.

Własna Gra Komputerowa – jak wygląda rozgrywka?

Screen ze spersonalizowanej gry komputerowej
Własna gra komputerowa to także personalizacja dialogów i przedmiotów!

– Jak właściwie gra wygląda “w środku”?

– Aktualnie rozgrywka posiada rozbudowany system rozwiązywania zagadek, podejmowania różnych decyzji, które mają wpływ na dalszą rozgrywkę oraz system walki – przydatny podczas walki z hordą zombie. Całość gry jest tak skonstruowana, aby gracz miał nieodzowne poczucie, że to jego osobista historia. Nieoficjalnie mogę powiedzieć, że planuje wprowadzić do gry dwa kolejne dodatki.

– Dodatki, czyli?

– Mini gry, w których będzie można jeździć rozpędzonym radiowozem, niszcząc przeszkody na drodze (jak w klasyce gier typu Pegasus) oraz bijatykę w stylu Street Fighter. Powoli również zabieramy się za wstępne pisanie scenariusza pod kompletnie nową produkcję, która pozwoli nam rozegrać grę w trybie pierwszoosobowym w pełni realistycznej oprawie graficznej. Na chwilę obecną nie możemy zdradzić więcej sekretów, ale mamy nadzieję, że tego rodzaju przeżycie pozwoli jeszcze bardziej odczuć formę spersonalizowanej zabawy.

– Czy rozgrywka może mieć różny przebieg?

– Jak najbardziej! Gra posiada jedno zakończenie, ale za każdym razem daje inną możliwość wyboru, co powoduje, że bohater kompletnie inaczej reaguje na zadane mu pytanie, a co za tym idzie – podejmuje szereg innych decyzji, które wpływają na dalszą historię. Przykładowo – w niektórych wariantach postać może się obrazić za złą współpracę i… po prostu wyjść z gry! Jeżeli gracz np. będzie nadgorliwie klikał na jeden przedmiot – otrzyma złośliwą ripostę. Warto również uważać przy rozmowie z pewnymi postaciami, które nie okażą litości podczas złego wyboru. W zależności od tego, co zrobimy jako pierwsze, tworzymy zupełnie różne reakcje postaci. Wszystko jest zatem stworzone tak, aby osoba obdarowana, mogła jak najbardziej utożsamić się sama ze sobą i zagłębić w pełnowymiarową historię o niej samej.

Realizacja prezentu

– Jak długo trzeba poczekać na zamówioną własną grę?

– Czas realizacji zamówienia w dużej mierze zależy od ich ilości, dlatego na wszelki wypadek wolimy napisać, że realizacja trwa do 3 dni roboczych, w przypadku wersji pudełkowej trwa to nieco dłużej ze względu na konieczność wydrukowania okładek, nagrania płyty oraz nadania wysyłki. 


– Zdarzają się ciekawe pomysły od klientów?


– Tak, podczas realizacji zamówień spotykam naprawdę bardzo fajnych i pomysłowych klientów. Większość z nich pisze zabawne i kreatywne formularze, które powodują, że realizacja tych gier jest świetną zabawą dla samego twórcy. Pomimo tego, że scenariusz gry jest pewnym szablonem, który umożliwia zamieszczenie ponad 40 elementów personalizacji, bardzo często dodaję coś od siebie. Dialogi postaci znam na pamięć i jeśli widzę, że gdzieś dodatkowa reakcja lub tekst bohatera pasuje do okoliczności, które zostały opisane w formularzu, od razu dodaję je do rozgrywki. Najważniejsze jest to, aby osoba, która zagra w tę grę, naprawdę poczuła się wyjątkowo. Diabeł tkwi w szczegółach. Sukces gry w bardzo dużej mierze zależy od dobrze napisanego formularza, który jak wiadomo, im bardziej dotyczy osoby obdarowanej, tym lepiej – z uśmiechem kończy rozmowę Daniel Skrzypczak, twórca niezwykłej gry, której bohaterem może zostać każdy.

Jak zostać bohaterem gry komputerowej?

Spersonalizowane pudełko, tworzące komplet własnej gry komputerowej
Własna gra to także spersonalizowane pudełko

Istnieją dwie wersje prezentu – cyfrowa i pudełkowa. Na tę drugą trzeba poczekać nieco dłużej. Personalizacja odbywa się poprzez wypełnienie specjalnego formularza, do którego dostęp otrzymujemy po kupnie prezentu. Jest to z pewnością tani upominek, który dostarcza niezapomnianych wrażeń i stanowi oryginalną pamiątkę. Wywołuje uśmiech, a co najważniejsze jest na tyle uniwersalnym prezentem, że pasuje niemal na każdą okazję. Dodatkowo – możemy przygotować spersonalizowany prezent, nie ruszając się z domu, co także jest wygodnym rozwiązaniem.

1 thoughts on “W pełni spersonalizowana, własna gra komputerowa – wywiad z twórcą i garść niezbędnych informacji”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top