Święta, święta i… różnice

Kto wręcza prezenty – Gwiazdor, Święty Mikołaj, a może Dziadek Mróz? Wzystkie odpowiedzi są prawidłowe! Choć może się to wydawać dziwne, nie zawsze prezenty na Święta otrzymujemy od Świętego Mikołaja. I nie zawsze znajdujemy je pod choinką.

 

Zwyczaje świąteczne na całym świecie różnią się znacząco. W Hiszpanii na przykład, przy wigilijnym stole rodzina dzieli się… chałwą. W krajach anglosaskich natomiast dzieci znajdują swoje prezenty nie pod choinką, ale w skarpecie nad kominkiem lub wywieszonej na drzwiach.

 

santa-claus-1443122-1

Choć zdajemy sobie sprawę, że w różnych krajach zwyczaje świąteczne i prezentowe znacząco się różnią, to niewielu z nas wie, że także w różnych regionach Polski są one zupełnie odmienne. Tak jest między innymi z dawaniem prezentów.

 

Większość Polaków na pytanie o to, kto w tym roku przyniesie im prezenty na święta zapewne odpowiedziałoby, że Święty Mikołaj. Nie jest to jednak tak oczywiste w Wielkopolsce, Kujawach, Lubuskiem, oraz części Pomorza i Dolnego Śląska (są to głównie tereny po zaborze pruskim). Tutaj prezent świąteczny przynosi Gwiazdor. Jego postać wywodzi się od dawnych grup kolędników oraz niesionej przez nich gwiazdy, mającej zwiastować narodziny Zbawiciela. Podobnie jak Mikołaj, Gwiazdor również przynosi prezenty lub obdzielał dzieci razami noszoną przy pasie rózgą.

 

We wschodniej Polsce Mikołaja w jego pracy wyręcza Dziadek Mróz. Jest on inaczej ubrany niż Mikołaj – zazwyczaj nosi dużą futrzaną czapkę, a kolorem dominującym w jego stroju jest niebieski. Towarzyszy mu zazwyczaj śnieżynka. Taki duet wręcza prezenty w części województw Podlaskiego i Lubelskiego. Pojawiają się z prezentami zazwyczaj w nowy rok, lecz w coraz większej ilości rodzin również w Wigilię, która w zależności od obrządku wypada 24 grudnia lub 6 stycznia.

 

santa-and-children-1471436-1

 

Na południu Polski, w Świętokrzyskiem, Małopolsce, na Podkarpaciu i części Śląska popularny jest zwyczaj, że prezenty pod choinkę przynosi Aniołek lub Gwiazdka. Są to tereny, na których wciąż żywe jest wiele wspaniałych tradycji, jak np. opasanie stołu wigilijnego łańcuchem, które gwarantować miało, że w nadchodzącym roku nikt z obecnych przy nim domowników nie opuści rodziny, a opłatkiem dzieli się również ze zwierzętami.

 

Na wspomnianym już Śląsku oraz w większości Opolskiego króluje tradycja, wedle której prezent świąteczny przynosi Dzieciątko Jezus. Zwyczaj ten wziął się stąd, że niezgodności jakie powstały po wprowadzeniu kalendarza gregoriańskiego sprawiły, iż dzień świętego Mikołaja wypadał bardzo blisko Wigilii Bożego Narodzenia. Zrodził się więc pomysł, by połączyć te święta, a prezenty gwiazdkowe pojawiły się za sprawą Dzieciątka Jezus, które przybywało do domostw w asyście jednego z trzech mędrców. W tych okolicach Mikołaj również się pojawia z prezentami, jednak przynosi je zazwyczaj 6 grudnia.

 

glowing-christmas-tree-1182733

 

Niezależnie od tego, kiedy chcesz wręczyć świąteczne prezenty, pamiętaj, że upominki przede wszystkim powinny wywoływać radość. Jeżeli jednocześnie gwarantują wspomnienia i są niespodzianką… to muszą być przeżyciem. Sprawdźcie, jakie prezenty na Święta przygotowaliśmy z myślą o Waszych bliskich.