Skok ze spadochronem − przeciwwskazania, cena i kurs bez instruktora

Do skakania ze spadochronem w tandemie nie wymaga się przeszkolenia oraz ukończonych 16 lat. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku osób zainteresowanych skokiem bez instruktora. Kto może uprawiać ten sport samodzielnie?

Kurs spadochronowy to doskonała forma rozrywki dla fanów ekstremalnych przygód. Najlepszym rozwiązaniem dla początkujących jest skok w tandemie, który nie wymaga od pasażera żadnego kursu. Mimo wszystko istnieją pewne wytyczne, które warunkują o możliwości skoku. O czym należy wiedzieć?

Skok w tandemie − najlepsze rozwiązanie na początek

Skok ze Spadochronem w tandemie to niezapomniane przeżycie i świetna przygoda, na którą może sobie pozwolić również osoba bez doświadczenia. Nie wymaga badań lekarskich, specjalnych kursów teoretycznych czy kosztownego ubezpieczenia, dlatego decyduje się na niego coraz większa liczba osób. Przed skokiem pasażer jest jedynie obowiązany do przejścia krótkiego przeszkolenia, w trakcie którego zapoznaje się z ryzykiem i niebezpieczeństwem związanym z wykonywaniem skoku. Niezbędnym elementem jest również podpisanie stosownego oświadczenia, w którym uczestnik potwierdza, że bierze za siebie pełną odpowiedzialność w trakcie skoku.

Jakie są przeciwwskazania do skoku ze spadochronem?

Skok ze spadochronem w tandemie to co prawda rozrywka również dla amatorów, ale nie może z niej skorzystać każdy. Istnieją pewne przeciwwskazania, o których należy pamiętać i skrupulatnie przestrzegać. W innym wypadku doprowadzimy do niebezpiecznej sytuacji, za którą, tak czy inaczej, to my będziemy odpowiedzialni. Przeciwwskazaniem nie jest wiek, ponieważ w skoku ze spadochronem w tandemie biorą udział również dzieci i seniorzy, a waga oraz zdrowie. Skoków nie zaleca się osobom o wadze wyższej od 115 kg, chyba że pozwala na to lokalizacja. Należy pamiętać, że skoki spadochronowe z instruktorem odbywają się na różnej wysokości. Wynosi ona zazwyczaj od 3 do 4 km, natomiast prędkość spadania to około 200 km/h. Z tego względu nie każdy człowiek, a zwłaszcza osoba cierpiąca na akrofobię, będzie w stanie skorzystać ze skoku w tandemie. Do równie ważnych przeciwwskazań do skoku ze spadochronem należy także:

  • niewydolność krążeniowo-oddechowa,
  • schorzenia układu oddechowego,
  • schorzenia układu krążeniowego,
  • wszelkie problemy z kręgosłupem,
  • wrodzona łamliwość kości,
  • padaczka,
  • choroby psychiczne.

Gdzie można skoczyć ze spadochronem?

Duże zainteresowanie skokami spadochronowymi przeniosło się również na liczbę aeroklubów. Miejsc, w których można wykonać skok, jest bardzo dużo. Tę niesamowitą atrakcję oferują niemal wszystkie większe miasta w Polsce, a wśród nich znajduje się m.in. Warszawa, Wrocław, Kraków, Rzeszów, Kielce, Zamość, Zielona Góra, Opole, Nowy Targ, Mielec, Trójmiasto i wiele innych. Ile kosztuje kurs spadochronowy? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, jednak koszt zazwyczaj nie przekracza tysiąca złotych. Sytuacja wygląda inaczej, gdy skok odbywa się z balonu lub jeśli zdecydowaliśmy się na tę atrakcję z partnerem. Do dodatkowych kosztów można również zaliczyć wykonanie dodatkowych pamiątkowych zdjęć oraz filmów, co jest na pewno ciekawym i wartościowym rozwiązaniem.

Kurs spadochronowy bez instruktora

Osobom, które chcą spróbować skoku ze spadochronem w wersji solo, poleca się kurs Accelerated Freefall, zwany AFF. Szkolenie obejmuje część teoretyczną i praktyczną. Przed pierwszym skokiem kursant uczy się m.in. postępowania w sytuacjach awaryjnych. Szkolenie spadochronowe to również część praktyczna, która polega na ćwiczeniach na uprzęży, w trakcie których kursant dowiaduje się, jak skakać ze spadochronem oraz w jaki sposób należy go otwierać i wyczepiać. Nauka praktyczna obejmuje również lądowanie, utrzymywanie właściwej sylwetki i wykonywanie obrotów. Po opanowaniu powyższych umiejętności uczeń jest gotowy do samodzielnego wykonywania skoków ze spadochronem (z nadzorem instruktora) i otrzymuje status ucznia-skoczka. Cena szkolenia AFF to w porównaniu do wersji w tandemie − koszt kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od oferty danej akademii oraz wybranego pakietu.

Świadectwo kwalifikacji do samodzielnego wykonywania skoków bez nadzoru instruktora spadochronowego otrzymuje się dopiero po odbyciu szkoleń i egzaminów. Wiele osób zastanawia, od ilu lat można skoczyć ze spadochronem. Kwalifikacje członka personelu lotniczego uprawniające osobę do wykonywania skoków bez nadzoru instruktora spadochronowego może uzyskać osoba, która ukończyła 16. rok życia i posiadająca zgodę opiekunów prawnych. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku skoków w tandemie, gdzie nie liczy się wiek, a wzrost. Do tej czynności niezbędne jest osiągnięcie 120 cm wzrostu.