Prezentowy Savoir Vivre

To, w jaki sposób wręczamy prezent jest równie istotne, jak sam podarunek. Często zapominamy, że zasady dawania upominków są opisane w podręcznikach dobrych manier! Chcecie uniknąć gafy na rodzinnym spotkaniu? A może chcecie zrobić jeszcze większe wrażenie na osobie obdarowanej? Jako eksperci w dziedzinie upominków rozwiejemy wszelkie wątpliwości w kwestii wręczania prezentów!

 

Prezenty kojarzą się głównie z Bożym Narodzeniem i rodzinną atmosferą. W tym przypadku nie mamy problemów z wręczeniem podarunków. Upominki spokojnie leżą pod choinką i czekają na grupowe rozpakowanie. A co z innymi okazjami? Inaczej wręcza się prezent ślubny, a inne zasady obowiązują przy obdarowywaniu w gronie bliskich znajomych lub rodziny. Zacznijmy od ogólnych wskazówek, których należy przestrzegać niezależnie od okoliczności.

 

Prezent

 Depressed

Wybór odpowiedniego prezentu to podstawa! W tym momencie należy wykazać się szczególnym taktem oraz znajomością upodobań osoby, której chcemy dać prezent. Niezwykle istotna jest tutaj kwestia wieku. Dziadek lub babcia niekoniecznie ucieszą się ze skoku ze spadochronem, a młodą dziewczynę rozczaruje kurs brydża. Dużym nietaktem będzie np. podarowanie karnetu na siłownię osobie, której stan zdrowia nie pozwala na ćwiczenie. Jeżeli nie znamy hobby lub preferencji danej osoby, to lepiej podarować jej jakiś neutralny prezent, np. Gift Card lub kwiaty w przypadku kobiet.

 

Drugą ważną kwestią przy wyborze prezentu jest oryginalność. Ten sam podarunek dawany wielokrotnie przestaje cieszyć, a zaczyna drażnić. Świadczy o naszym braku zaangażowania i nie uwzględnianiu potrzeb bliskiej osoby. Taki upominek, zamiast sprawić radość stawia osobę obdarowaną w niekomfortowej sytuacji. Nie wypada jej okazać niezadowolenia, a zmieszanie musi ukrywać pod sztucznym uśmiechem. Z kolei prezent dopasowany do zainteresowań jest gwarancją satysfakcji, dobrego nastroju i szczerej wdzięczności! Świetnym wyborem na każdą okazję jest przeżycie, czyli prezent, który nie tylko sprawia radość, lecz także zapewnia trwałe wspomnienia. Uniwersalnymi podarunkami są też przedmioty wykonane ręcznie przez nas samych. Każdy ucieszy się domowego ciasta lub ręcznie robionego przedmiotu, który powstał specjalnie z myślą o nas.

 

To, w jaki sposób zostanie odebrany nasz prezent również jest bardzo ważne. Upominki, które powstały jako żart, nie zawsze mogą być tak odbierane. Podarunek nie powinien być “mylącym sygnałem”, dlatego warto poświęcić kilka chwil na zastanowienie się, jak zostanie odebrany.

 

Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać przy wyborze prezentu jest jego cena. Zbyt tani prezent będzie ogromnym nietaktem i będzie świadczyć o naszej ignorancji i braku szacunku. Zbyt drogi zaś, wprawi w zakłopotanie i będzie wywierał presję przy ewentualnym rewanżu. W tej kwestii nie ma złotej zasady, jednak wiadomo, że bliskie nam osoby z pewnością nie będą tak zmieszane naszym gestem, jak osoby z którymi łączą nas dalsze stosunki. Trzeba także pamiętać, że drobne upominki, które wpisują się w gust osoby obdarowanej zdziałają znacznie więcej, niż drogie, przypadkowe prezenty.

 

Opakowanie

 iStock_000003355521Small

Opakowanie jest pierwszą rzeczą jaka rzuca się w oczy podczas wręczania prezentu. Oryginalnie zapakowany podarunek  pobudza ciekawość i odbierany jest znacznie lepiej. Samo opakowanie jest kwestią bardzo indywidualną, ale należy pamiętać o kliku prostych zasadach:

 

  • Przed zapakowaniem należy upewnić się, że na prezencie nie ma widocznej ceny.
  • Prezent powinien być zapakowany schludnie i starannie. Niechlujnie zapakowany podarunek bardzo źle świadczy o naszym stosunku do osoby obdarowanej.
  • Nie należy pakować upominku w torebkę firmową, jeżeli podarunek pochodzi z innego źródła lub jest innej marki. To nie świadczy dobrze o naszym przygotowaniu, oraz może prowadzić do nieprzyjemnego rozczarowania.
  • Podarunek powinien być w miarę łatwy do odpakowania. Zapakowanie książki w kilka kartonów lub kilka warstw papieru jest zabawne, ale nie należy z tym przesadzać.

 

Należy unikać opakowań w kolorze białym oraz czarnym. Czerń jest kolorem żałoby, ale kojarzy się z elegancją i w przypadku ekskluzywnych prezentów zdaje egzamin. Biel z kolei może błyskawicznie się zabrudzić – poplamiony prezent jest absolutnie nie do przyjęcia!  Ponadto, należy pamiętać, że jest to kolor żałoby w krajach azjatyckich – upominek zapakowany w biel będzie bardzo źle odebrany przez Azjatę.

 

Wręczanie

 

Kiedy mamy już odpowiednio zapakowany prezent nie pozostaje nam nic innego, jak sprawienie komuś radości! W zależności od okazji i odbiorcy prezentu robi się to jednak na różne sposoby. Niezależnie od okoliczności nie należy zbytnio naciskać, aby osoba obdarowana otworzyła prezent przy nas. Pozwoli jej to uniknąć zakłopotania w przypadku nietrafionego upominku.

 

W przypadku spotkań nieoficjalnych, czyli urodzin, imienin etc. po prostu wręczamy podarunek oraz składamy życzenia. Kiedy odwiedzamy parę, to kwiaty zawsze wręczamy Pani Domu, a alkohol Gospodarzowi. Kwiaty muszą być odwinięte z papieru, dopuszczalna jest jednak przeźroczysta folia. Alkohol powinien być zapakowany w torebkę prezentową. Prezenty dla pary wręcza się kobiecie, a pozostałe upominki osobom, dla których są przeznaczone. Oczywiście prezenty wręczamy po przywitaniu się!

 

Co ciekawe, duży nacisk kładzie się na to, którą ręką wręcza się prezent! W naszej kulturze jest to kwestia bardzo swobodna, ale na wschodzie sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. W krajach azjatyckich prezent zawsze wręcza się oburącz, często z lekkim ukłonem lub pochyleniem tułowia. Z kolei w krajach arabskich i islamskich podarunki można wręczać wyłącznie prawą ręką! Prezent dany lewą ręką będzie ogromną zniewagą, istnieje też prawdopodobieństwo, że nie zostanie przyjęty.

 

Prezent na ślub

 

Odrębnym tematem są prezenty ślubne. Należy je wręczać przy składaniu życzeń młodej parze, zaraz po oficjalnym ogłoszeniu ich małżeństwem. Prezent dla młodej pary tradycyjnie powinien być czymś praktycznym i wartościowym. Mile widziane są przedmioty codziennego użytku, potrzebne przy urządzaniu wspólnego mieszkania. Obecnie niezwykle popularne są listy prezentowe ułożone przez narzeczonych. Taki spis może być przekazany bezpośrednio zaproszonym, lub zostawiony w sklepie, w którym można kupić przedmioty z listy. Drugie rozwiązanie jest praktyczniejsze, ponieważ sprzedawca na bieżąco może wykreślać kupione prezenty. Dzięki temu państwo młodzi nie dostaną np. trzech odkurzaczy.

.

 

W ciągu ostatnich lat standardem stają się prezenty pieniężne. Należy jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach nie powinno się ich wręczać świeżo upieczonemu małżeństwu. Takich podarunków nie wręcza się bardzo zamożnym nowożeńcom. Nie dają ich również osoby młodsze od państwa młodych i ich rówieśnicy, którzy są ich bliskimi znajomymi lub przyjaciółmi. Zarówno do tradycyjnego prezentu, jak i do koperty z pieniędzmi należy dodać podpisaną, ozdobną kartkę z życzeniami. To znacznie bardziej eleganckie, niż podpisywanie się na zewnętrznej stronie upominku! Kartka ma też znaczenie praktyczne. Podczas otwierania dużej ilości prezentów, można łatwo pomylić opakowania. Używając klasycznej kartki z życzeniami, nowożeńcy nie będą mieli problemu z rozpoznaniem darczyńcy.

 

Prezenty dla dzieci

 dziecko

Nawet drobny upominek potrafi wywołać promienny uśmiech na twarzy dziecka. Nie należy jednak przesadzać z prezentami! Wręczanie podarunków bez okazji, przy każdej wizycie u znajomych lub rodziny ma bardzo zły wpływ na najmłodszych. Z przyjaciela lub członka rodziny możemy przekształcić się w osobę odpowiedzialną za przynoszenie podarunków. W oczach dziecka staje się to naszym obowiązkiem, co może doprowadzić do przykrych sytuacji, jeśli zapomnimy o upominku. Należy zachować umiar i rozsądek! W przypadku najmłodszych trzeba pamiętać o doborze prezentu do wieku dziecka. Jako dorośli jesteśmy odpowiedzialni za rozwój młodych ludzi. Wręczając im nieodpowiednie prezenty lub zabawki możemy im po prostu zaszkodzić. Na przykład, pistolet na kulki wręczony małemu dziecku może doprowadzić do nieszczęścia.

 

Rewanż

 

Rewanż za prezent nie jest skomplikowaną kwestią. Zwykle po prostu przygotowujemy prezent o zbliżonej wartości i wręczamy go przy najbliższej okazji. Co zrobić, kiedy np. dostajemy niespodziewany świąteczny prezent od dawno niewidzianej znajomej? Szczerość jest zawsze dobrym rozwiązaniem! Należy grzecznie podziękować oraz zaznaczyć, że zrewanżujemy się w najbliższej przyszłości.  Dzięki temu zyskamy pretekst do rychłych odwiedzin, a także szansę, aby wykazać się pomysłowością i kreatywnością!  W okresie przedświątecznym można przygotować kilka drobnych upominków dla nieprzewidzianych gości. Zawsze można  wejść na naszą stronę i kupić prezentowy eVoucher w 1 minutę!

 jako prezent w 1 minutę

Trzymając się powyższych wskazówek nigdy nie popełnimy żadnej gafy przy wyborze, lub wręczaniu prezentu. Oddzielną kwestią są podarunki biznesowe oraz firmowe, które zasługują na oddzielny poradnik. Niezależnie od okazji należy jednak pamiętać, że upominki powinny być przemyślane i pochodzić prosto z serca. Podarunki to nie tylko konwencja, lecz także sposób wyrażania naszych uczuć, szacunku i troski o bliskich.