Piwo Krzepi

Piwo to bardzo znany napój alkoholowy. Spożywają go ludzie na całym świecie. Jest wiele rodzajów i gatunków tego trunku. Jest to najczęściej spożywany napój alkoholowy oraz trzeci po wodzie i herbacie najpopularniejszy napój na świecie!

love-music-beer

Co oznacza samo słowo piwo? Fraza wywodzi się z prasłowiańskiego słowa „pivo” i oznacza napitek, napój. Wyraz „pivo” pochodzi od prasłowiańskiego czasownika „piti” co oznacza nic innego jak pić.

???????????????????????????????

Pewnie ciekawi was jak powstaje piwo? To wynik enzymatycznej hydrolizy skrobi i białek, które zawarte są w ziarnach zbóż.Nnastępnie dochodzi do fermentacji alkoholowej. Inaczej piwo to po prostu napój zawierający alkohol i dwutlenek węgla, powstały w wyniku fermentacji alkoholowej słodu z dodatkiem wody i chmielu oraz drożdży. Ważnym elementem przy produkcji piwa jest również słód. Uzyskuje się go w procesie słodowania jęczmienia, czasem też pszenicy lub żyta. Polega to na moczeniu ziarna, kiełkowaniu, a następnie suszeniu. W skutek zacierania i filtracji słodu powstaje brzeczka, która wraz z chmielem poddawana jest ważeniu. A dlaczego tak ważny jest słód? To właśnie on określa charakter piwa, zaś zawartość alkoholu zależna jest od ilości i rodzaju użytego chmielu.

image (2)

Historia tego napoju wydała mi się bardzo ciekawa, ponieważ sięga aż czasów Mezopotamii, czyli 4000 lat p.n.e. Tamtejsze ludy Sumerów pozostawiły po sobie ciekawe informacje zapisane na glinianych tabliczkach. Znajdują się na nich opisy warzenia oraz spożywania najstarszego piwa tak zwanego „sikaru”. Wzmianki o piwie znajdują się również w kodeksie Hammurabiego. A w Egipcie zaś, piwo stanowiło podstawowy składnik pożywania. Zwyczaje ważenia i piwa zmieniały się na przestrzeni czasu. Powstawały nowe smaki, gatunki, rodzaje. Dawniej ważono je w domach, zaś pierwsza przemysłowa produkcja miała miejsce w klasztorach. Najstarszym klasztornym browarem jest Sant Gallen mieszczący się w Szwajcarii. W tym czasie piwo spożywano w całej Europie, gdzie był to podstawowy napój. Uważano nawet, że jest zdrowszy do wody. Z czasem piwo stało się również bardzo znaczącym źródłem dochodów. Istotnym momentem dla rozwoju piwa był wiek XVIII. Duży postęp techniczny, rozwój gospodarczy przyczyniły się do powstania znaczących wynalazków, takich jak: termometr alkoholowy, badania nad fermentacją, kwas węglowy czyli dwutlenek węgla. Jednak, kulminacyjnym momentem dla tego trunku był wiek XIX, kiedy to zmieniono sposób warzenia piwa. Zamiast tak zwanej górnej fermentacji, zastąpiono ją fermentacją dolną.

image (3)

A jak historia piwa kształciła się w Polsce? Swoje początki miała jeszcze za czasów ludów prasłowiańskich i początkach Polski. Wśród Słowian był to najpopularniejszy napój, a browary mieściły się w każdym mieście, stanowiąc ogromne źródło dochodów. W Krakowie mieściło się ich aż 25! dzieje piwa w naszym kraju bardzo się zmieniały ze względu na różne wydarzenia historyczne. Jego produkcja oraz jakoś zostały bardzo osłabione ze względu na kryzys gospodarczo-polityczny oraz rozbiory, podczas których na ziemiach polskich pojawiły się piwa importowane. Na przemysł piwowarski bardzo źle wpłynęła również I wojna światowa, która również osłabiła jego produkcję. Dobre czasy dla piwa nastąpiły dopiero w czasach PRL-u, kiedy to doszło do prywatyzacji browarów. Wielkie grupy piwowarskie na całym świcie zainteresowały się polskim rynkiem, dzięki czemu doszło do ogromnego rozwoju tej branży, oraz większej ilości spożycia piwa przez Polaków.

1076653_40662808

XXI wiek przyniósł zaś dużą popularność browarom regionalnym, które cieszą się dużym uznaniem. Dziś już coraz częściej możemy je znaleźć na sklepowych półkach. Ciekawostką może być to, że według statystyk z 2012 roku Polska jest czwartym krajem na świecie pod względem spożycia piwa na głowę mieszkańca. Jeżeli chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej o swoim ulubionym trunku, to Degustacja Piwa z pewnością zaspokoi Wasze pragnienie wiedzy. Solidny łyk informacji czeka!