Pierwszy lot balonem – co warto o nim wiedzieć? Ile kosztuje? Czy jest bezpieczny?

Przelot balonem to doskonały sposób na relaks i niezapomniane doznania. Loty odbywają się pod opieką profesjonalnego pilota, który dba o bezpieczeństwo i dobre samopoczucie uczestników zabawy. Pasażerowie podróżują w przestronnych koszach wiklinowych, unoszonych przez ogromne balony wypełnione gazem.

lot balonem

Loty balonów to spektakularne widowisko. W Polsce kilka razy do roku organizowane są zawody balonowe, które odbywają się w różnych zakątkach kraju, np.: w Nałęczowie, Krakowie, Grudziądzu, Świdnicy, Ełku, Krośnie, Rybniku, Nowym Targu czy Leśnie. Aby odbyć taki lot statkiem powietrznym, nie trzeba jednak być wykwalifikowanym pilotem, ponieważ za pośrednictwem Internetu można kupić voucher na przelot widokowy.

Lot balonem – jak się odbywa?

Wyjątkowy Lot Balonem to sposób na niecodzienne zwiedzanie okolicy. Za bezpieczeństwo pasażerów oraz kierowanie statkiem powietrznym odpowiada doświadczony i wykwalifikowany pilot. Przelot odbywa się tylko i wyłącznie wtedy, gdy warunki atmosferyczne są odpowiednie. Na pogodę nie ma się wpływu, dlatego czasem zdarza się, że organizatorzy wydarzenia zmieniają termin lotu na inny dzień. W sytuacji, gdy warunki atmosferyczne są jednak sprzyjające, uczestnicy atrakcji oraz pilot spotykają się we wcześniej ustalonym miejscu. Elementy balonu, czyli kosz, czasza, palniki, zostają przywiezione w wyznaczone miejsce specjalną przyczepą, a wykwalifikowany zespół montuje jego poszczególne części. Procedurę napełniania balonu rozpoczyna się od wdmuchiwania powietrza zimnego do czaszy, by w końcowej fazie włączyć palniki i tym samym podgrzać je do odpowiedniej temperatury. Wówczas konstrukcja balonu unosi się nieznacznie nad powierzchnię ziemi, ponieważ jest stabilnie przytwierdzona do podłoża mocnymi linami. Gdy pilot ostatecznie upewni się, że warunki pogodowe są odpowiednie, aby zrealizować lot, balon unosi się w powietrze, nawet do 2000 metrów. Przeciętny lot trwa około godziny. W statku powietrznym nie da się ustalić kierunku lotu, a jedynie wysokość, na jakiej się znajduje, dlatego miejsce lądowania, niekiedy nieco różni się od tego planowanego przed startem.

Jak się przygotować do pierwszego lotu?

Lot balonem nie wymaga starannych przygotowań. Ubranie, najlepiej wygodne i niekrępujące ruchów, należy po prostu dopasować do panujących warunków atmosferycznych. Podniebny przelot to niepowtarzalna okazja, aby podziwiać przepiękne widoki warte uwiecznienia, dlatego warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny z naładowaną baterią. Do podglądania przyrody z lotu ptaka przyda się również lornetka.

lot balonem

Dlaczego warto skorzystać z atrakcji?

Lot balonem dostarcza wyjątkowych przeżyć, których nie zastąpią żadne naziemne rozrywki. Niesiony wiatrem statek powietrzny jest idealny miejscem, aby podziwiać widoki z nowej, nieznanej wcześniej perspektywy. Uczestnicy lotu mają pełną swobodę ruchów, gdyż nie krępują ich skomplikowane uprzęże i pasy, dlatego świetnie sprawdzą się jako pomysł na romantyczne zaręczyny czy niespodziankę urodzinową dla bliskiej osoby. Na pokład balonu można zabrać ze sobą kamerę lub aparat i osobiście udokumentować niepowtarzalny lot i piękne widoki.

Dodatkowo na uczestników lotu czekają dodatkowe atrakcje na życzenie. Jedną z nich jest podniebny koncert. Na pokładzie znajduje się wówczas pilot, para uczestników oraz muzyk, który specjalnie dla nich gra na instrumencie, np.: gitarze, skrzypcach czy saksofonie. To tworzy wyjątkowo romantyczną atmosferę, co idealnie sprawdzi się dla zakochanych par.

Klasyczny lot balonem odbywa się w grupach, zazwyczaj od 4 do 10 osób. Na podniebną przygodę można zabrać ze sobą dziecko, pod warunkiem, że ma ukończone 8 lat. Po wylądowaniu na dorosłych czeka również kieliszek wina musującego oraz pamiątkowy dyplom.

Czy lot balonem jest bezpieczny?

Balony to bezpieczne środki transportu. Pasażerowie podróżują bez pasów i spadochronów, ale pomimo tego, nie ma podstaw, aby obawiać się niebezpieczeństwa. Loty odbywają się wyłącznie w towarzystwie wykwalifikowanego i doświadczonego pilota, który kontroluje cały przelot i dba o komfort jego uczestników. Powłoka balonu wykonana jest ze specjalnych, impregnowanych poliestrowych tkanin, a jego zszycia są dodatkowo podwójnie wzmocnione i pokryte wytrzymałą nośną taśmą.

Lot Balonem jako pomysł na prezent

Lot balonem daje poczucie wolności i niepowtarzalną okazję, by obejrzeć okolicę z zupełnie nowej, nieznanej wcześniej perspektywy. Wyjątkowe wrażenie na podróżujących wywiera przelot o wschodzie lub zachodzie słońca. Wówczas tworzy się niezwykle romantyczna atmosfera, idealna na zaręczyny. Lot balonem to również rewelacyjny pomysł na prezent na inne okazje, np.: rocznicę ślubu, urodziny, wieczór panieński lub kawalerski, imieniny czy ślub.