Oczepiny

W Polsce zachowało się wiele tradycji związanych z ceremonią zaślubin. Dzięki tym obrzędom ślub nabiera wyjątkowego i magicznego charakteru. Jednym z nich są oczepiny! To znany wszystkim polski obyczaj. Kojarzymy go głównie z rzucaniem bukietu kwiatów przez pannę młodą oraz muszką czy krawatem przez pana młodego. Oczepiny to moment, w którym organizowane są różne zabawy. Oczywiście, jest to zupełna dowolność. Pomysłów na zabawy weselne jest co nie miara, a jakie wybiorą nowożeńcy to zależy tylko od nich. Ciekawa jest również sama geneza tej tradycji. Wiecie czym są zainspirowane dzisiejsze oczepiny?

 excited-newlyweds-1310040-640x960

Jest to starożytny weselny zwyczaj, który symbolizuję przejście ze stanu panieńskiego w zamężny. Nazwa oczepiny pochodzi od czepca czyli nakrycia, które nosiły mężatki na miejsce panieńskiego wianka. Oczepiny wedle tradycji zaczynają się o północy. Dawniej, w ten czas prowadzono pannę młoda do bocznej izby, gdzie druhny zdejmowały jej wianek i nakładały czepiec. To nakrycie głowy było wykonane z białego płótna i ozdobiony haftami. Zazwyczaj był to prezent ślubny od matki chrzestnej. Umieszczany na głowie młodej panny, ze znakiem krzyża stawał się atrybutem małżeństwa. Wedle tradycji, podczas oczepin pannie młodej również obcinano włosy. Tym wszystkim zwyczajom towarzyszyły różne przyśpiewki weselne i drobne prezenty na ślub.

 la-jolla-wedding-1-1559408-639x479

Bardzo ważnym momentem wesela była dzieża, która miała zapewnić młodym potomstwo i dostatek. Ten zwyczaj symbolizował również oswojenie się kobiety z nową rolą: żony, matki, gospodyni. Dzieża dla pani domu do nieodłączny element jej pracy. Podczas oczepin „oswaja” się z nią, dzięki czemu przyniesie jej to majątek i dostatek chleba, którego nigdy nie powinno zabraknąć w domu.

 strength-1310249-640x480

Dawniej, nawet przeprowadzka panny młodej do domu wybranka była częścią weselnych obyczajów. Ten zwyczaj nazywany „przenosinami” polegał na zapakowaniu całego majątku kobiety na wóz. Poza wianem, świeżo upieczona żona często zabierała również zwierzęta i różne przedmioty. Najważniejsza była oczywiście patelnia! Ten istotny atrybut nowej gospodyni, miała czuwać nad chowem świń. Po przekroczeniu progów nowego domu, młodzi witani byli chlebem i solą. Ten prezent ślubny do dziś często otrzymują młodzi od rodziców. Kobieta musiała również dotknąć pieca na znak przystąpienia do nowego ogniska domowego.

 wedding-2-1545121-639x425

Dziś oczepiny kojarzą nam się z najróżniejszymi zabawami. Najczęściej spotykanymi są: rzucanie bukietem i muszką, wykupienie bucików małżonki, odgadywanie płci pierwszego potomka. Podczas oczepin młoda para często otrzymuję dodatkowe prezenty ślubne. Zabawy te na pewno pomogą zintegrować gości ślubnych oraz ubarwią wesele! Często zabawy organizowane są przez świadków. Ciekawa i oryginalna zabawa może stanowić również prezent ślubny dla młodych. Dzięki kreatywności na pewno wymyślicie coś nietuzinkowego!