Kolacja w ciemności dla dwojga – dlaczego warto spróbować?

Kolacja po ciemku to atrakcja, która zapewnia niepowtarzalne doznania smakowe. Jedzenie w całkowitym mroku powoduje, że serwowane posiłki nabierają zupełnie innego smaku i zapachu. To również sposób na niezapomnianą randkę lub oryginalny prezent dla bliskiej osoby.

kolacja w ciemności

Pierwsza kolacja w ciemności odbyła się we Francji w połowie XIX w. Została wówczas zorganizowana przez stowarzyszenie ludzi niewidomych. Pomysł szybko przyjął się również w innych państwach, również w Polsce, gdzie promowany jest przez międzynarodowy projekt “Dine in The Dark”, który umożliwia jedzenie w mroku w takich miastach, jak: Kraków, Łódź, Warszawa, Katowice, Wrocław, Gdańsk czy Poznań.

Jak się odbywa kolacja w ciemności

Wyjątkowa kolacja w ciemności to event, w którym można wziąć udział w wielu miastach Polski, w restauracjach, które specjalizują się w tego typu usługach. Dania, serwowane przez kelnerów poruszających się po sali w noktowizorach, owiane są tajemnicą i dopiero pod koniec posiłku uczestnicy dowiadują się, co tak naprawdę jedli. Przed rozpoczęciem wydarzenia zwykle wybiera się jeden wariant kolacji, np.: wegetariański, mięsny bądź rybny.

Kolacja po ciemku odbywa się w specjalnie do tego przeznaczonej sali, gdzie nie ma żadnego, nawet najmniejszego źródła światła. Goście restauracji odprowadzani są do stolika przez kelnerów, a następnie czekają na posiłek. Zostają także poproszeni o wyłączenie telefonów i innych urządzeń, które emitują światło. Kelnerzy po sali poruszają się sprawnie, ponieważ wyposażeni są w noktowizory, ale zdarza się również, że w lokalach zatrudniani są niewidomi pracownicy.

Gościom restauracyjnym podczas kolacji, oprócz kelnerów, bardzo często towarzyszy również animator. Jego zadaniem jest umilenie czasu zgromadzonym osobom poprzez opowiadanie ciekawych historii i zabawnych anegdot. Po zakończonej kolacji, już przy pełnym świetle, szef kuchni prezentuje wszystkie serwowane potrawy danego dnia.

Kolacja po ciemku – dlaczego warto skorzystać?

Kolacja w ciemności to niecodzienny sposób jedzenia posiłków, z którego warto skorzystać, chociażby z czystej ciekawości i chęci doświadczenia czegoś nowego. To wyjątkowe wydarzenie, które wzbudza zaciekawienie, ekscytację, zdziwienie, rozbawienie, a czasem nawet i dezorientację. To również pomysł na oryginalną randkę i zaimponowanie drugiej połówce niekonwencjonalnym sposobem na spędzanie wolnego czasu razem.

Jedzenie po ciemku wyostrza zmysły, dzięki czemu serwowane potrawy będą wydawać się bardziej aromatyczne, a ich smak stanie się bardziej intensywny. Wybierając dania w restauracji, bardzo często sugerujemy się ich wyglądem. W sytuacji, gdy nie wiemy, jak dana potrawa wygląda, jej zjedzenie nie jest już zwykłą konsumpcją, a ciekawym doświadczeniem. Podczas kolacji w mroku jej uczestnicy mogą polegać jedynie na smaku, dotyku i węchu. Jedzenie bez światła daje też niepowtarzalną okazję wyostrzyć zmysły, a tym samym zintensyfikować kulinarne doznania.

W ofercie restauracji, które serwują kolacje w mroku, znajdują się również degustacje różnego rodzaju trunków. Tak więc w całkowitych ciemnościach można spróbować najlepszego wina oraz różnych gatunków piwa.

Zobacz też: Wrażenia z Kolacji w Ciemności – bez spojlerów!

Kolacja jako pomysł na prezent

Romantyczna kolacja we dwoje to sprawdzony sposób na randkę. Jedzenie w restauracji po ciemku to nie tylko pyszne jedzenie, ale również doświadczenie czegoś nowego. Zapraszając drugą połówkę na posiłek w całkowitych ciemnościach, ma się gwarancję, że z pewnością na długo zapamięta ten wspólny wieczór.

Voucher na kolację w ciemności można zamówić za pośrednictwem Internetu, np. na stronie wyjątkowyprezent.pl. Wystarczy wybrać interesujący nas pakiet oraz lokalizację lokalu. Kupując prezent, warto zwrócić uwagę np. na ilość serwowanych dań i ich rodzaj oraz na to, czy cena dotyczy jednej osoby, czy dwóch, jak również czy obejmuje dodatkowe atrakcje, takie jak koncert na żywo.

Ile kosztuje taka kolacja?

Koszt kolacji po ciemku uzależniony jest najczęściej od lokalizacji restauracji, jej renomy oraz liczby serwowanych dań. Zwykle cena za taki event waha się od około 130 do około 370 złotych. Więcej zapłaci się za kolację, na której dodatkowo grają na żywo muzycy. Istnieje również możliwość zorganizowania imprezy integracyjnej dla pracowników, której koszt zmienia się w zależności od liczby osób biorących udział w wydarzeniu. Cena za kolację po ciemku dla 10 osób wynosi około 4000 złotych, z kolei dla 20 – około 6000 złotych.