„Kolacja w Ciemno” jako edukacyjna forma Dine in the Dark

15 października obchodziliśmy międzynarodowe święto osób niewidomych i słabowidzących – Dzień Białej Laski. Z tej okazji w  restauracji Farina Bianco odbyło się specjalne wydarzenie – „Kolacja w ciemno”, której celem było przybliżenie jej uczestnikom codziennych wyzwań osób z problemami wzrokowymi.

Jak radzić sobie podczas posiłku, kiedy nie widać co jemy i zupełnie nie można polegać na zmyśle wzroku? To tylko jeden z problemów, z którymi na co dzień muszą się mierzyć osoby niewidome. W ich sytuację na krótką chwilę mogli się wczuć uczestnicy kolacji, która odbyła się w całkowitej ciemności. Event miał na celu zwrócenie uwagi na problemy nieznane osobom widzącym, zwiększenie empatii w stosunku do osób cierpiących na schorzenia wzrokowe oraz nauczenie podstawowych zasad savoir-vivre’u w kontaktach z nimi.

Pomysłodawcą wydarzenia był Andrzej Jakubowski – rehabilitant i tyflopedagog w Łódzkiej Szkole dla Niewidomych i Słabowidzących “NA DZIEWANNY”. Pan Andrzej jest również Prezesem Łódzkiego Klubu GO oraz instruktorem gier i rozrywek umysłowych. Go (igo, baduk, wei’qi) to fascynująca gra planszowa pochodząca z Chin, a obecnie uważana za narodową grę japońską. Go należy do najbardziej wartościowych gier umysłowych, łączy proste, zwięzłe reguły z ogromnym skomplikowaniem i trudnością. W tę grę z powodzeniem mogą grać osoby niewidome.

Pan Andrzej wprowadził uczestników w świat osób niewidomych oraz postawił przed nimi zadania, których wykonanie musiało się odbyć bez udziału wzroku. Sam będąc osobą niewidomą doskonale odnalazł się w tej roli. Przygotował dla uczestników kolacji wiele niespodzianek. Goście mogli np. posłuchać fragmentów audiodyskrypcji filmu Imagine, a także spróbować swoich sił w tańcu towarzyskim.

„Kolacja w Ciemno” była edukacyjną formą odbywającej się regularnie, w 7 miastach na terenie całej Polski – Kolacji w Ciemności. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać takie szlachetne inicjatywy i zapewne jeszcze nie raz się zaangażujemy w takie, czy podobne projekty.