Jak zrobić ładne zdjęcie – 10 podstawowych wskazówek

Jak zrobić ładne zdjęcie? – głowisz się nad tym już od jakiegoś czasu. Dlaczego moje zdjęcia nie wyglądają profesjonalnie? Co robię źle? Może muszę zainwestować w profesjonalny aparat? W dzisiejszych czasach nie trzeba być właścicielem lustrzanki za kilka tysięcy, żeby zrobić piękne zdjęcia. Telefon komórkowy lub zwykły aparat cyfrowy wystarczą – a to sprzęt, którym każdy z nas dysponuje. Zobacz, jak robić ładne zdjęcia!

Jak zrobić ładne zdjęcie - na zdjęciu aparat, mapa i kompas, leżące na zielonych, obdartych deskach. Widok z góry.

Czym robić ładne zdjęcia – lustrzanka vs telefon

Oczywiście, jeśli brać pod uwagę wyłącznie jakość zdjęć, to lustrzanka z całą pewnością jest lepszym rozwiązaniem. Nie oznacza to jednak, że nie można zrobić dobrego zdjęcia telefonem. Robienie zdjęć to codzienna czynność, jak jedzenie śniadania albo czesanie włosów. Niestety, większość tych zdjęć jest wykonana byle jak, bez polotu i pomysłu. Jednak, można wprowadzić kilka innowacji, aby nadać swoim fotografiom artystycznego sznytu. I nie mówię tu o filtrach – zapomnij, że one istnieją! Filtry sprawiają, że zdjęcia wyglądają mało profesjonalnie. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić ładne zdjęcia i chcesz, aby Twoje fotografie wskoczyły na wyższy level, zastosuj się do naszych wskazówek. Możesz także wybrać kurs fotografii z profesjonalistą i dowiedzieć, jak zrobić ładne zdjęcie oka, na insta lub po prostu takie, które pozostanie w pamięci!

Aparat cyfrowy – ustawienia automatyczne vs manualne

Ale najpierw kilka technicznych faktów, bez których nie dowiemy się jak zrobić dobre zdjęcie. Standardowo zdjęcia zapisują się w formacie JPG. Taki obraz jest wystarczający, gdy planujemy coś umieścić na stronie internetowej albo wydrukować. Niestety, plik JPG jest zbyt mały, by zawarte w nim były wszystkie szczegóły fotografii. Dlatego też najlepiej zmienić format na RAW. Taki plik zawiera wszystkie informacje zarejestrowane przez przetwornik obrazu w aparacie. Większość telefonów komórkowych i aparatów cyfrowych dysponuje też opcją wyboru formatu RAW. To format, który umożliwia otrzymanie wysokiej jakości zdjęć.

Kontrast

Przejdźmy do kontrastu. Dzięki kontrastowi możemy uzyskać jasne albo ciemne odcienie na zdjęciach. Przy niskim kontraście obraz nabiera odcieni szarości, z kolei przy wysokim kontraście otrzymujemy bardzo wyraziste jasne obszary, a ciemne z małą ilością odcieni. Kontrast jest niezwykle istotny przy robieniu zdjęć czarno-białych.

Nasycenie

Kolejnym technicznym terminem, który musimy poruszyć, jest nasycenie, czyli stopień intensywności barw. Im wyższe nasycenie, tym bardziej wyraziste, ostre kolory. W przypadku fotografii przyrody lepiej nie ustawiać bardzo wysokiego nasycenia. Chcemy przecież uzyskać jak najbardziej naturalne barwy. 

Ostrość

Ostrość to kolejny parametr, który musisz znać. Większy poziom wyostrzenia należy ustawić, jeśli zdjęcie zawiera wiele drobnych szczegółów. Mniejsza ostrość daje efekt delikatnego rozmycia. 

Balans bieli

Musisz pamiętać też o balansie bieli. Dzięki niemu mamy możliwość uzyskać naturalne barwy niezależnie od warunków oświetlenia. Pamiętaj, że kolory zmieniają się w ciągu dnia, a sztuczne światło ma zupełnie inną barwę niż światło dzienne. To tzw. temperatura światła. Każdy aparat i każdy telefon komórkowy ma kilka różnych ustawień światła. W trybie AUTO aparat zmierzy kolor światła i dokona automatycznych ustawień. Jednak przejście na tryb manualny otworzy przed Tobą nowy, wyjątkowy świat fotografii, gdzie sam(a) możesz decydować o wyglądzie swojego zdjęcia. Standardowe ustawienia przeciętnego aparatu cyfrowego lub aparatu w telefonie komórkowym to: 

 • światło dzienne (daylight) – oświetlenie, które postrzegamy jako normalne światło;
 • żarówka (tungsten) – typowe oświetlenie domowe, bardziej żółte niż światło dzienne, daje żółtawy / pomarańczowy poblask;
 • jarzeniówka (fluorescent) – oświetlenie najczęściej spotykane w biurach i sklepach, daje zielonkawe światło, a zdjęcia wyglądają na mętne;
 • lampy błyskowe (flash) – światło jest podobne do światła dziennego, jeśli ta opcja została włączona, aparat wybierze lampę błyskową automatycznie;
 • chmury (cloudy) – w pochmurny dzień światło ma niebieskawy odcień, a zdjęcia wydają się być chłodne; włącz tę opcję, jeśli chcesz uzyskać cieplejszy, bardziej naturalny efekt;
 • cień (shade) – w cieniu, nawet w słoneczny dzień, światło ma niebieskawy odcień.

Za pomocą tych ustawień, możesz precyzyjnie dostosować balans bieli do rzeczywistych warunków oświetlenia. 

Temperatura barwowa

Ostatnim technicznym terminem, który musisz poznać jest temperatura barwowa. Czym ona jest? W skrócie można powiedzieć, że światło ma swój kolor. Może być ciepłe, zimne lub neutralne. Temperatura światła ma wpływ na efekt, jaki uzyskasz na swoich zdjęciach i jest ściśle połączona z balansem bieli. Temperaturę światła mierzymy w Kelwinach. W zależności od tego, jakie jest źródło światła, będzie miało ono określoną temperaturę. A tutaj krótka ściągawka:

 • 1000 – 2000 Kelwinów – żółto-pomarańczowe światło, bardzo ciepłe, charakterystyczne dla płomieni świec.
 • 2800 – 3800 Kelwinów – żółte światło, charakterystyczne dla klasycznych żarówek;
 • 3000- 4200 Kelwinów – ciepły odcień światła, charakterystyczne dla zachodzącego i wschodzącego słońca;
 • 5000 – 6500 Kelwinów – neutralne światło, występuje w bezchmurny słoneczny dzień;
 • 5500 – 7000 Kelwinów – delikatnie chłodny odcień światła, charakterystyczne dla światła słonecznego popołudniu;
 • 6500 – 8000 Kelwinów – chłodny odcień światła, charakterystyczne dla naturalnego światła w pochmurny dzień;
 • 8000 – 10000 Kelwinów – bardzo zimny odcień światła, występuje w bardzo pochmurny dzień i po zachodzie słońca.

Warto zapamiętać te parametry lub mieć zawsze przy sobie tę krótką ściągawkę. Pomoże Ci ona w dostosowaniu temperatury barwowej i balansu bieli już na etapie wykonywania zdjęć.

Najważniejsze zasady robienia ładnych zdjęć aparatem cyfrowym

Dbaj o czystość obiektywu i matrycy

Dbaj o czystość obiektywu i matrycy – brzmi banalnie, ale regularne czyszczenie z pewnością pomoże w robieniu lepszych zdjęć, a ponadto zapewni długotrwałą korzyść w postaci sprzętu, który służyć będzie latami. Dodatkowo na wspaniałych fotografiach nie pojawią się żadne ryski lub inne “przeszkadzacze”.

Aktualizacja oprogramowania

Aparat, jak każde inne urządzenie, może wymagać pewnych aktualizacji. Jest to darmowe rozwiązanie, które może wpływać na różne czynniki – szybkość pracy trybu autofocus czy możliwość zapisywania zdjęć w różnych formatach.

Nie używaj wbudowanej lampy

Wbudowana lampa błyskowa rzadko zapewnia zadowalający efekt. Warto także pamiętać, że w wielu wnętrzach, zwłaszcza zabytkowych, nie wolno jej wykorzystywać. Pamiętaj, że jeśli używasz trybu automatycznego, to lampa może włączyć się samoistnie. Sprawdź, w jaki sposób można ją wyłączyć w Twoim aparacie.

Jak zrobić ładne zdjęcia telefonem?

Po zapoznaniu się z najważniejszymi technikaliami, możemy przejść do wskazówek jak robić ładne zdjęcia. Nieważne, czy masz lustrzankę, aparat cyfrowy czy zwykły telefon komórkowy – te zasady są powszechnie stosowane w fotografii. Zobacz wskazówki, które odpowiadają na pytanie, jak robić zdjęcia. Oto one:

Temat – Każde dobre zdjęcie musi mieć temat. To podstawowa prawda fotografowania. Dobry temat można znaleźć wszędzie, trzeba tylko umieć odpowiednio patrzeć. Impulsem do wykonania zdjęcia może być interesująca gra światła, ciekawy lub dziwny kształt, nietypowy kolor albo intrygująca sytuacja. Z pozoru nudny przedmiot może okazać się idealnym tematem, np. zdewastowane drzwi albo krzywy płot. Nudny krajobraz lub przedmiot, staną się intrygującym tematem dzięki nietypowemu światłu. Z pewnością na początku Twojej przygody z fotografią wykonasz wiele nieciekawych, złych zdjęć. Nie zrażaj się – z czasem Twoje fotograficzne wyczucie zacznie się coraz bardziej wykształcać i będziesz zauważać coraz więcej potencjalnych tematów. Najważniejsze, żebyś nie się nie zniechęcał(a). Czas jest Twoim sprzymierzeńcem.

Kompozycja – Poza tematem niezwykle istotną rolę odgrywa kompozycja. Najprościej rzecz ujmując – kompozycja jest takim rozmieszczeniem ludzi, przedmiotów, form w kadrze, aby fotografia była czytelna i przyjemna dla oka. Jest kilka trików, które umożliwią Ci komponowanie kadrów. Przede wszystkim, warto zacząć od podziału kadru na 9 równych części przy pomocy czterech linii – dwóch pionowych i dwóch poziomych. W ten sposób otrzymujemy siatkę, w której punkty przecięcia nazywamy punktami mocnymi. Najsilniejszy jest lewy górny punkt, a najsłabszy – prawy dolny. Wiąże się to z faktem, że obrazy i zdjęcia “czytamy” jak tekst – od lewej do prawej, od góry do dołu. Dlatego, jeśli chcesz coś zaakcentować na swojej fotografii, umieść to w górnej lewej części kadru. Kadry centralne nie są zabronione, jednak musisz się postarać, żeby nie wyglądały nudno. Kolejnym elementem są linie. Nie są to dosłownie linie, lecz sposób w jaki układają się elementy przestrzeni. Linie mogą być pionowe lub poziome (czyli tzw. statyczne) lub ukośne, zwane diagonalnymi (czyli dynamiczne). Od tego, które z nich umieścisz w kadrze zależy, czy finalnie zdjęcie będzie statyczne czy dynamicznie. Kompozycja powinna zgrywać się z tematem fotografii. Jeśli fotografujesz biegaczy podczas maratonu, szukaj linii ukośnych, które dodadzą kadrowi dynamiki.
Oprócz linii, zwróć również uwagę na kolory. Ciepłe i intensywne kolory sprawiają, że obiekty łatwiej wpadają w oko, zimne natomiast stanowią, że obiekty wyglądają jakby znajdowały się dalej niż w rzeczywistości.

Linia horyzontu to świętość – Najczęstszym błędem w fotografii jest krzywa linia horyzontu. Sprawia ona wrażenie, jakby coś “wylewało” się z kadru. Przekrzywiony horyzont to także przekrzywione drzewa, domy, słupy, latarnie. Wygląda to dość niechlujnie, a osoba oglądająca taką fotografię czuje się skonsternowana. Możesz pomóc sobie poprzez włączenie siatki na wyświetlaczu lub wytrenować w sobie odpowiednią uważność co do zachowywania linii horyzontu w absolutnym poziomie.

Ogranicz szczegóły – Fotografia zawierająca mnóstwo elementów przyprawia odbiorcę o ból głowy. Nie wiadomo jak “czytać” to zdjęcie, który element jest najważniejszy, ani jaka była intencja fotografa. Ten punkt łączy się bezpośrednio z punktem pierwszym, który głosi, że trzeba określić temat. Fotografia zawierająca zbyt wiele szczegółów nie ma tematu. Skup się na jednym, podstawowym elemencie, który chcesz ukazać na fotografii. Szczegóły ogranicz do minimum. Jeden, intrygujący element bardziej przyciąga wzrok niż mnóstwo drobnych elementów. 

Światło – Już trochę o nim mówiliśmy. Były to raczej techniczne uwagi na temat różnych typów światła w zależności od pory dnia i użytego sztucznego oświetlenia. Teraz zajmiemy się tym, jak światło wpływa na wygląd fotografowanych obiektów. Światło poniekąd “rzeźbi” przedmioty, nadaje im faktury, kształty i kolory. Warto wykonać kilka ćwiczeń z różnymi kierunkami światła, żeby przekonać się jak zmieniają się różnorako oświetlane obiekty.
Światło z przodu to najprostszy do oswojenia typ światła. Jest polecany początkującym fotografom. Źródło światła znajduje się wtedy za plecami fotografa. Zdjęcie wychodzi poprawnie – nie jest ani za ciemne, ani za jasne. Jednak zdjęcie jest mało interesujące. Ciekawsze efekty można osiągnąć ze światłem z tyłu fotografowanego obiektu. Przedmioty nabierają głębi, nabierają bardziej trójwymiarowego wyglądu, o wiele wyraźniej widać fakturę. Takie światło jest bardziej efektowne i od razu przyciąga uwagę. Minusem jest to, że kolory są mniej wierne niż w rzeczywistości. Kolejną opcją jest światło z boku. To taka opcja pośrednia między światłem z przodu, a światłem z tyłu. W tym wypadku jedna strona obiektu jest bardziej oświetlona, a druga bardziej zacieniona. Takie oświetlenie dobrze oddaje kształt przedmiotów, wiernie pokazuje kolory i fakturę.

Statyw – Rozmazane, niewyraźne zdjęcia nie prezentują się zbyt okazale. Nawet jeśli fotografujesz jedynie telefonem komórkowym, warto zainwestować w przenośny statyw. Pozwoli on na stabilizację obrazu, co automatycznie przełoży się na lepszą jakość wykonywanych zdjęć. Telefon komórkowy nie posiada specjalnego gwintu do statywu jak lustrzanka, dlatego najlepiej zafunduj sobie specjalny statyw przeznaczony dla telefonów. Dzięki niemu możesz wykonywać intrygujące fotografie krajobrazowe, lepiej rozplanujesz kompozycję i ustawisz się w stosunku do źródła światła. 

Zrezygnuj z trybu auto – Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić dobre zdjęcie, takie które wygląda profesjonalnie, przede wszystkim zrezygnuj z trybu auto. Fotografowanie w trybie auto to jedna z najgorszych decyzji, jakie może podjąć fotograf. Od dziś zapamiętaj – tryb auto to Twój najgorszy wróg. Teoretycznie został stworzony aby pomagać w robieniu zdjęć, w rzeczywistości nie zrobisz z nim ani jednej wartościowej fotografii. Przerzuć się, więc na tryb manualny. To wcale nie takie trudne. W wielu telefonach i zwykłych cyfrówkach, można z łatwością ustawić ISO, balans bieli i czas naświetlania. Tryb manualny, nazywany też ręcznym lub profesjonalnym, pozwoli Ci wykonać fotografie na poziomie specjalisty.
Pierwszą opcją, na którą dobrze zwrócić uwagę jest czas naświetlania, oznaczany jako S lub SS. Najczęściej mamy do czynienia z wartościami pomiędzy 5 sekund, a 1/4000 sekundy. Im mniejszy czas, tym bardziej zamrożone są ruchome obiekty. Z kolei przy długim czasie naświetlania, łatwo o poruszenie. Dlatego warto zainwestować w statyw.
ISO jest parametrem, który wyraża czułość na światło w matrycy naszego aparatu. Im wyższe ISO, tym czułość jest wyższa. Wysokie ISO rozjaśnia nasze zdjęcie w warunkach słabego oświetlenia. Minusem jest pojawienie się szumu cyfrowego, czyli tzw. ziarnistości. Mała czułość powinna być stosowana w jasny, słoneczny dzień. Zapewni lepszą jakość obrazu oraz bardziej kontrastowe kolory.
Ostrość standardowo jest ustawiona automatycznie, jednak mamy możliwość, za pomocą specjalnego suwaka, ręcznie zmienić poziom ostrości. Przesunięcie suwaka maksymalnie w prawą stronę sprawi, że cały kadr nabierze ostrości. To wyjątkowo przydatne w fotografii przyrody. Z kolei przesunięcie suwaka jak najbardziej w lewo pozwoli Ci wykonać fotografię w skali makro. 

Lampa błyskowa to samo zło – Lampa błyskowa to jedna z tych opcji, które dostępne są w każdej cyfrówce i w każdym aparacie w telefonie komórkowym, ale są absolutnie niepotrzebnie. Praktycznie, lampa błyskowa robi więcej szkody, niż pożytku. Na pewno masz za sobą już kilka eksperymentów z robieniem zdjęć z lampą błyskową i na pewno te zdjęcia prędko powędrowały do kosza. Światło lampy błyskowej jest niezwykle ostre, co sprawia, że pierwszy plan jest bardzo mocno oświetlony, a tło staje się bardzo ciemne. Efekt jest taki, że fotografia jest płaska, pozbawiona głębi. Zamiast używać lampę błyskową, pobaw się ustawieniami ISO i czasem naświetlania.

Powiedz “nie” zoomowi – Przede wszystkim rozróżnijmy dwa podstawowe pojęcia – zoom optyczny i zoom cyfrowy. Zoom optyczny jest wykorzystywany przy profesjonalnej fotografii lustrzanką. Wykorzystuje się go w fotografii sportowej albo profesjonalnej fotografii przyrody. To dość kosztowna opcja przeznaczona dla zawodowców. Wprawdzie niektóre telefony dysponują zoomem optycznym, jednak dla większości z nas to zbyt droga zabawa. Za to każdy aparat w telefonie ma zoom cyfrowy. I właśnie temu zoomowi mówimy “nie”. Powiększanie elementu, który chcesz sfotografować prowadzi do utraty jakości zdjęcia. Fotografia staje się rozmyta, ziarnista, niewyraźna. Po co robić takie zdjęcia? Przyznaj, nie ma w tym większego sensu.

Program do obróbki zdjęć – Jeśli chcesz dodać profesjonalnego sznytu swoim fotografiom, skorzystaj z programu do obróbki zdjęć. Wiele z nich jest dostępnych za darmo. Należy wspomnieć przede wszystkim o programie Gimp, który jest alternatywą dla, płatnego, Photoshopa. Szczególnie polecamy program Darktable. Nie dość, że obsługuje pliki RAW, to jeszcze można dzięki niemu dokonać korekty balansu bieli, nasycenia, kontrastu, odszumiania. Dodatkową opcją jest katalogowanie zdjęć, co jest szczególnie przydatne przy dużej ilości plików. RawTherapee jest równie dobry, co Darktable. Posiada identyczne opcje, a dodatkowo umożliwia usuwanie mgły z fotografii.

Fotografowanie, od jakiegoś czasu, dostępne jest dla każdego, kto posiada telefon komórkowy lub tani aparat cyfrowy. Tak bardzo się do tego przyzwyczailiśmy, że zapomnieliśmy o jakości tych zdjęć. Robiliśmy je szybko i byle jak, myśląc że dobra jakościowo fotografia jest domeną profesjonalistów z lustrzankami za tysiące złotych. Ale to nie tak! Piękne, zachwycające zdjęcia można wykonać zwykłym aparatem w telefonie lub tanią cyfrówką. Trzeba jedynie przestrzegać kilku zasad. Wszystkim, którzy zastanawiają się jak zrobić ładne zdjęcia telefonem albo jak zrobić ładne zdjęcia aparatem cyfrowym, polecam stosowanie się do powyższych zasad i odrobinę cierpliwości, bo dobre efekty przyjdą nie od razu. Oczywiście, zawsze na poprawę nastroju, możesz wybrać się na profesjonalną sesję zdjęciową! To może Ci zrozumieć, jak zrobić dobre zdjęcie.

Na koniec ostatnia rada, być może najważniejsza… Szukaj inspiracji! Obserwuj przyrodę, przeglądaj albumy z fotografiami lub dziełami sztuki, oglądaj filmy, przyglądaj się przedmiotom o różnych porach dnia. Bez inspiracji nie ma fotografii. Teraz już wiesz, jak robić zdjęcia i na co zwracać uwagę.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.