Jak wybrać najlepszą whisky? Czym powinna się charakteryzować?

Każdego roku odbywa się rozdanie nagród World Whiskies Awards, podczas których wybierana jest najlepsza whisky na świecie. W 2019 roku na pierwszym miejscu znalazła się Queen Margot (blended scotch whisky), którą można kupić… w supermarketach. Czym charakteryzuje się najlepsza whisky? Na co zwrócić uwagę?

Szklanki z bursztynowo złotym trunkiem

Wydaje się, że werdykt jury może być sporym zaskoczeniem. Przecież na świecie znaleźć można wiele drogich i polecanych whisky, które dostępne są tylko dla zamożniejszych klientów. Warto zaznaczyć, że na drugim miejscu rankingu znalazła się 12-letnia whisky Johnnie Walker Black Label. W takim razie, jak wybrać najlepszą whisky i czym się kierować przy zakupie, skoro ani cena, ani marka nie mogą być uznane za najważniejsze kryteria?

Popularne rodzaje whisky

Przede wszystkim, przed zakupem butelki tego alkoholu warto zapoznać się z ogólnym podziałem whisky, zgodnie z którym można wyróżnić:

 • malt whisky, czyli alkohol słodowy, który jest wytwarzany ze słodu jęczmiennego;
 • grain whisky, czyli trunek, który powstaje ze zbóż (ale nie może być wyprodukowana ze słodu jęczmiennego);
 • blended malt, czyli mieszanka wielu różnych whisky (zarówno słodowych, jak i zbożowych); warto dodać, że to właśnie ten rodzaj trunku sprzedawany jest najczęściej na całym świecie;
 • whisky żytnia, która zawiera nie mniej niż 51% żyta,
 • whisky kukurydziana, zawierająca co najmniej 80% kukurydzy.

Szkocka czy irlandzka?

Można także podzielić whisky ze względu na pochodzenie alkoholu, przy czym najbardziej znane są: szkocka, irlandzka oraz amerykańska whisky (tutaj można mówić o trunku nazywanym burbonem). Wyróżnia się także whisky japońską, którą pije się bez dodatków, jedynie z odrobiną wody. Powszechnie uznaje się, że najlepsza jest whisky pochodząca ze Szkocji, a wśród najpopularniejszych jej marek można wymienić: Macallan, Glenmorangie oraz Balvenie. Mają one charakterystyczny proces produkcji, a dodatkowo kupić je można w pięknych opakowaniach. Z kolei znane irlandzkie whisky to np.: Jameson Rarest Vintage Reserve, Midleton Very Rare.

Wybierając whisky, warto wziąć pod uwagę następujące cechy alkoholu:

 • gatunek,
 • miejsce pochodzenia (ma to znaczenie dla koneserów),
 • smak, tj. nuty owocowe lub kwiatowe,
 • delikatność danego trunku,
 • proporcję ostrości,
 • opakowanie, zwłaszcza jeśli alkohol ma być prezentem,
 • cenę.

Dlaczego warto wybrać się na degustację whisky?

Osoby, które nigdy nie piły tego trunku lub też chciałyby poznać poszczególne jego rodzaje, mogą się wybrać na Degustację Whisky, w której trakcie będą miały możliwość odkrycia nowych smaków, a także zakupu wybranego alkoholu. Właśnie podczas takiego wieczoru można wyrobić sobie zdanie na temat tego, jaka whisky jest najlepsza i dlaczego. Warto zatem zdecydować się na zamówienie Vouchera na próbowanie tego trunku w danym mieście.

Spotkanie pełne zmysłów

W ramach takiego bonu można nie tylko smakować konkretnych gatunków alkoholu, ale także wysłuchać wykładu na temat whisky. W trakcie jednej degustacji można skosztować przynajmniej pięciu jej rodzajów, a następnie przeanalizować swoje doznania smakowe. Zwykle takie spotkanie trwa około dwóch godzin.

Toast, mężczyźni, ręce

Degustacja whisky może być także świetnym pomysłem na prezent dla pary lub na wieczór kawalerski. Po takim próbowaniu można podjąć decyzję dotyczącą tego, który z trunków był najlepszy. Warto zaznaczyć, że w Internecie znaleźć można także vouchery na smakowanie wielu innych alkoholi, w tym także np. koniaków i wódek.

Jaka whisky jest najlepsza?

Bez wątpienia dobra whisky to taka, która odpowiada osobistym preferencjom. Warto pamiętać o tym, że wysokiej jakości alkohol wcale nie musi być drogi, o czym świadczy ranking World Whiskies Awards. Na cenę wpływa bowiem nie tylko sposób produkcji trunku, ale także marka oraz opakowanie.

Niemniej jednak, wybierając whisky, dobrze jest zwrócić uwagę na wiek. Jeśli taka informacja nie jest podana na butelce, to prawdopodobnie alkohol ma trzy lata, czyli wiek minimalny. Ogólnie uznaje się, że im starsza whisky, tym lepsza. Aczkolwiek, wraz ze wzrostem wieku tego alkoholu rośnie jego cena. Zgodnie z opiniami koneserów, można bez wątpienia stwierdzić, że najlepszy trunek ma od 15 do 30 lat. Choć nie jest to jednak regułą. Warto zaznaczyć, że w praktyce może się zdarzyć, że danej osobie bardziej będzie odpowiadała tańsza whisky (która krócej leżakowała w dębowej beczce) ze względu na smak, wyczuwalne nuty owocowe, a także proporcję ostrości.

Reasumując, Ci, które dopiero uczą się rozpoznawać różne rodzaje whisky, nie muszą od razu inwestować w bardzo drogie trunki, ale powinni przetestować także te tańsze. Ponadto, dopiero po porównaniu kilku typów whisky, w trakcie degustacji lub w swoim zaciszu domowym, możliwe jest ustalenie, który z nich najbardziej odpowiada danej osobie.