Dzień Kobiet!

Już niebawem Dzień Kobiet! Jak co roku, reprezentantki płci pięknej będą rozpieszczane. Mężczyźni za to będą musieli się trochę nagimnastykować, aby kobietom tego dnia nie schodził uśmiech z twarzy. A jak wiadomo nie jest to wcale łatwe. Oczywiście najważniejszym elementem jest dobry pomysł na prezent! Nie zapomnij również o symbolicznym goździku. Każda Pani uwielbia dostawać kwiaty, dlatego w dniu ich święta nie zapomnij o tym podarku! A skoro już poruszyłam temat tradycji, to wiecie jaka historia wiąże się z Dniem Kobiet?

 

 konkurs1a

 

Tradycji Dnia Kobiet można się doszukiwać jeszcze w starożytności. Mianowicie, w starożytnym Rzymie jego pierwowzór stanowiło święto Matronalia. Obchodzono je w pierwszym tygodniu marca. Związane było z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Kobiety uczestniczyły w procesjach, ubrane w w najlepsze szaty, niosły kadzidła i kwiaty do świątyni Junony Lucyny na Eskwilinie. Radosna gromada przemierzała całe miasto śpiewając pieśni na cześć bogini. Królowej Niebios składano w ofierze krowę i modlono się o zdrowie, opiekę nad rodziną, szczęście w małżeństwie, potomstwo i poród bez komplikacji. W tym dniu również mężczyźni obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

 

Przenieśmy się do czasów współczesnych. Początki międzynarodowego święta kobiet sięgają ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody odbyły się w Stanach Zjednoczonych 28 Lutego 1909 roku. Były one zapoczątkowane przez Socjalistyczną Partię Ameryki.

 

 konkurs1b

 

W 1910 roku obchody Dnia Kobiet na całym świecie zostały ustanowione przez Międzynarodówkę Socjalistyczną w Kopenhadze. To święto krzewiło ideę oraz budowało wsparcie społeczne dla równych praw wyborczych bez względu na płeć. Podczas konferencji debatowało 100 uczestniczek z 17 krajów, w tym trzy kobiety, które po raz pierwszy wybrano do Parlamentu Fińskiego. Dzień Kobiet został ustanowiony w drodze anonimowego głosowania, bez ustalenia daty jego obchodów.

 

Międzynarodowy Dzień Kobiet po raz pierwszy był świętowany 19 marca 1911 roku w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Wiązało się to z walką o równouprawnienie. Domagano się prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, prawa do pracy i szkoleń zawodowych oraz walki z dyskryminacją w miejscach pracy.

 

 IMG_5509

 

Dlaczego 8 marca został oficjalnie Dniem Kobiet? Wiąże się to z historią, która miała miejsce w latach 1913 – 1914. Podczas międzynarodowego Dnia Kobiet odbyły się demonstracje antywojenne. Tego dnia święto po raz pierwszy było obchodzone w Rosji. Według kalendarza Gregoriańskiego był to właśnie 8 marca. Tak pozostało do dnia dzisiejszego. Jedynym wyjątkiem jest Tunezja, gdzie Dzień Kobiet obchodzony jest 13 sierpnia.

 

 11042999_10153190833363092_6081421129315161936_n

 

W Polsce święto kobiet zaczęto obchodzić dopiero po drugiej wojnie światowej. Święto było bardzo popularne w czasach PRL-u. Mężczyźni ofiarowali kobietom przede wszystkim kwiaty – goździki i tulipany. Z tej okazji gazety publikowały portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego. Było to urzeczywistnieniem słów Gomułki „nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli”. Oficjalne obchody były obowiązkowe. Popularnymi prezentami dla Pań były rajstopy, ręczniki, ścierki, mydło i kawa.

 

 553357_10153190833558092_589697762941062601_n

 

Obecnie Kobiety z okazji swojego święta otrzymują raczej inne prezenty, a pomysłów na nie jest co niemiara! Mężczyźni 8 marca często zabierają swoje Panie do restauracji, teatru i do wielu innych miejsc, oraz ofiarowują im upominki. Jednym słowem, stają na głowie, żeby dogodzić im na każdym kroku! Nasi Wyjątkowi mężczyźni również o nas nie zapomnieli i choć do Dnia Kobiet pozostały jeszcze 2 dni, to my świętujemy go już od dziś! Zobaczcie jakie niespodzianki czekały na nas w biurze, bawiłyśmy się znakomicie i na pewno ten dzień pozostanie w naszej pamięci na długi czas! Oczywiście te wspaniałe momenty uwieczniliśmy na zdjęciach, które możecie obejrzeć na naszym fanpage’u. Drodzy mężczyźni koniecznie zobaczcie, może będą dla Was inspiracją!

 

 1454641_10153190833193092_4755203653994021524_n

 

Nie masz pomysłu jaki prezent uszczęśliwi Twoją kobietę? Mamy dla Was wiele nietuzinkowych propozycji! Sprawdźcie to przygotowali eksperci prezentowi!