Dlaczego mężczyźni kochają szybkie samochody?

Szybkie, mocne, piękne, luksusowe… lubimy różne samochody, ale najbardziej pociągające są te, które zawierają wszystkie te cechy. Samochody osobowe w czasach, gdy nastoletni chłopcy dostają pierwsze auta na osiemnastkę, nie robią już dużego wrażenia. Zazwyczaj traktowane są jako zwykłe środki transportu. W dodatku jazdy sportowym samochodem, nie można porównać do jazdy osobówką. Dlatego tego typu auta bardziej przyciągają mężczyzn, marzących o przejażdżce nimi.

IMG_2229

 

Kobiety od lat twierdzą, że szybkie auta są dla facetów atrybutem męskości. Każdy z nas choć raz w życiu widział zimny łokieć, wystający zza okien sportowej, odjeżdżającej z piskiem opon bryki. Taki obraz szpanującego za kółkiem mężczyzny lansują też media i współczesna kultura. Ile w tym prawdy, a ile stereotypu?

 

Jak się okazuję, skojarzenie nie zostało wyssane z palca. Naukowcy odkryli, że dreszczyk emocji wywołany przejażdżką sportowym autem powoduje wzrost testosteronu u mężczyzn. Poziom testosteronu z wiekiem spada, a mężczyźni po 50 roku życia, z niskim poziomem tego hormonu, umierają o 33 proc. częściej. Jakiś czas temu naukowcy z Concordia University w Montrealu przeprowadzili badania na grupie mężczyzn, którym zaproponowano przejażdżkę dwoma autami – nowym Porsche 911 Carrera i 16-letnią Toyotą Camry. Po przejażdżce obydwu grupom kierowców zbadano poziom hormonów. Co się okazało, jazda Porsche sprawiła, że kierowcom wzrósł poziom testosteronu. Natomiast u mężczyzn, którzy prowadzili zdezelowaną Toyotę, poziom testosteronu obniżył się.

 

Jednak nie tylko jazda szybkimi samochodami, może powodować wzrost testosteronu u mężczyzn. Sporty ekstremalne, wyzwalające adrenalinę, a także wszelkie gry i zawody, w których widoczna jest rywalizacja pobudzają wytwarzanie testosteronu.

IMG_2334

Tylko dlaczego samochody? To wszystko związane jest także z naszymi przyzwyczajeniami, które nabyliśmy w dzieciństwie. Dziewczynki dostawały lalki i zestawy małej pielęgniarki, a chłopcy właśnie samochody, figurki superbohaterów, plastikowe narzędzia… Rodzice nauczyli nas cieszyć się z tego co się dostaje. Emocje towarzyszące nam w dzieciństwie, udzielają się w dorosłym życiu, kiedy mamy do czynienia już z zabawkami większych gabarytów. Dlatego właśnie co poniektórym panom cieknie ślinka na widok nowego Lamborghini Galardo.

 

Spory między kobietami a mężczyznami, wynikające z prowadzenia samochodu, też mogą być przyczyną sympatii mężczyzn do czterokołowych pojazdów. Mężczyźni uwielbiają rywalizację, a większość z nich uważa się za lepszych kierowców. Cytując bohatera ostatniego filmu Marka Koterskiego, wypowiadającego się lakonicznie o kobietach – “Migają w prawo, skręcają w lewo”, idealnie odzwierciedla stereotypowe myślenie mężczyzn na temat kobiecego prowadzenia pojazdu. Jednak nieprawdą jest, że mężczyźni są lepszymi kierowcami niż kobiety. Statystycznie jest po prostu więcej czynnych kierowców płci męskiej niż damskiej. Dlatego utarło się, że to zawsze faceci prowadzą. Natomiast wielu z nas zapewne zna w swoimi otoczeniu kobiety, które prowadzą fenomenalnie i lubią jazdę samochodem.

IMG_2481

 

Choć widok płci pięknej pod maską samochodu, uznany został w dobie pop-kultury za pociągający, to w życiu codziennym jest on rzadkością. Kobiety buntują się przed stereotypami, ale jak pokazują badania co 3 kobieta, gdy zepsuje jej się samochód dzwoni do swojego męża, brata, przyjaciela z prośbą o pomoc. Dlatego potężne maszyny, zapach benzyny, smar i palona guma nadal bardziej będą kojarzyć nam się z mężczyznami niż kobietami.