Co to jest escape room? Jakie są zasady gry i wskazówki?

Escape room to gra grupowa, która wymaga od uczestników logicznego myślenia. Członkowie zabawy zostają zamknięci na określony czas w pokoju. Aby się z niego wydostać, muszą ze sobą współpracować i rozwiązać ciąg zagadek intelektualnych.

escape room

Grupowe gry interaktywne to świetna zabawa, która może być np. doskonałym prezentem dla bliskiej osoby. Obecnie bardzo popularną formą rozrywki jest organizowanie wieczorów panieńskich, kawalerskich czy urodzin w escape roomie.

Escape room – co to jest?

Escape room to rodzaj interaktywnej zabawy grupowej, w której zwykle bierze udział od 2 do 6 osób. Uczestnicy zostają zamknięci w specjalnie przygotowanym pokoju i aby się z niego wydostać, muszą rozwiązać szereg zagadek, które wymagają logicznego myślenia oraz współpracy. Gra jest ograniczona w czasie, ponieważ na ucieczkę zawodnicy mają zazwyczaj od 45 do 90 minut. Wyjście z zamkniętego pomieszczenia możliwe jest jedynie poprzez rozwiązanie wszystkich zagadek i łamigłówek przygotowanych dla graczy. Szukanie szyfrów, scalanie elementów, rozpracowywanie zadań logicznych to wciągająca zabawa, która wymaga sprytu i szybkiej dedukcji. Wspólna gra to świetny pomysł na prezent, dlatego escape room voucher doskonale sprawdzi się np. na urodziny, rocznicę czy wieczór panieński.

Skąd się wziął i kiedy powstał pierwszy pokój zagadek?

Escape room ma swoje korzenie w świecie zabaw wirtualnych. W 1988 roku powstała gra oparta tylko i wyłącznie na fragmencie tekstu, który pojawiał się na ekranie komputera. Treść przygody, czyli opis pomieszczenia, dawał graczowi wskazówki, które umożliwiały mu ucieczkę z pokoju. Kolejne lata zaowocowały ewolucją gier z gatunku escape room. Powstały zabawy online ze szczegółową grafiką pomieszczeń i scenariuszami pełnymi skomplikowanych łamigłówek i logicznych zagadek. Nikt nie spodziewał się, że za jakiś czas internetowi gracze przeniosą się do świata realnego, wejdą do pokoju pełnego tajemnic i podejmą próbę wydostania się z niego razem ze swoją wspierającą grupą znajomych.

Pierwszy escape room powstał w 2007 roku w Japonii, z kolei w Polsce stworzono go we Wrocławiu 7 lat później.

Scenariusze i pokoje

Pokoje zagadek są oryginalną formą ćwiczeń intelektualnych. Dzięki temu, że w pomieszczeniu znajduje się grupa osób, możliwe jest rozwiązywanie logicznych łamigłówek w sposób nieszablonowy, oparty na kilku punktach widzenia, co pozwala odnaleźć więcej rozwiązań i pomysłów na dalszy rozwój zabawy. Mistrz gry przed wejściem uczestników do pokoju przedstawia im zasady i scenariusz oraz wprowadza w klimat danego pokoju. Zawodnicy, przed rozpoczęciem rozgrywki, mogą wybrać, w jakim pomieszczeniu chcą zostać zamknięci, gdyż każdy z nich może oznaczać inną misję, przygodę, a tym samym odmienny wystrój, rekwizyty czy zagadki do rozwiązania. Do najpopularniejszych kategorii, tym samym scenariuszy escape roomu, należą te:

  • fabularne/przygodowe – opowiadają pewną historię, a zapoznanie graczy z fabułą ma kluczowe znaczenie dla rozgrywki;

  • fantasy – realizowane w klimacie baśni i świata science fiction, bardzo często nawiązują do znanych filmów i książek;

  • horror/thriller – uczestnicy mogą stać się bohaterami filmu grozy i rozwiązywać łamigłówki w klimacie przerażających historii z dreszczykiem;

  • historyczne – bardzo często kryją w sobie aspekty edukacyjne, a gracze mogą przenieść się np. w czasy starożytnego Egiptu czy w paradoksy PRL-u;

  • kryminalne – gracze najczęściej rozwiązują zagadki detektywistyczne bądź sami wcielają się w role przestępców;

  • abstrakcyjne – tematyka zagadek zwykle dotyczy psychodelicznych i trudnych do wyjaśnienia zjawisk i fenomenów.

Escape room dla dzieci

Escape room to zabawa, która nie ma ograniczeń wiekowych. Wybierając się jednak na wspólną grę razem z dziećmi, należy zwrócić uwagę, czy tematyka danego pokoju będzie dla nich odpowiednia. Z oczywistych względów pomieszczenia rodem z horrorów nie sprawdzą się u najmłodszych – z kolei fantasy czy przygodowe już jak najbardziej. Dodatkowo firmy, które tworzą escape roomy, oferują również specjalne gry dla maluchów, w których wystrój pokoju oraz poziom trudności zagadek jest dostosowany do ich wieku.

Jakie są zasady gry?

Escape room to gra, która – jak każda inna – posiada swoje zasady. Przede wszystkim zawodnicy powinni przestrzegać reguł, które najczęściej szczegółowo omawia obsługa lokalu przed wejściem do danego pomieszczenia. Gracze mają za zadanie wydostać się z pokoju przed upływem określonego czasu, podczas którego rozwiązują różnego rodzaju zagadki. Do rozgrywki potrzeba minimum 2 osób.

Użyteczne podpowiedzi dotyczące rozgrywki

W trakcie rozgrywki, kiedy uczestnicy zabawy nie potrafią rozwiązać danego zadania, mogą poprosić obsługę o podpowiedzi. Warto pamiętać jednak, że pokoje, w których toczy się zabawa, zostały szczegółowo zaprojektowane, dlatego każdy detal czy przedmiot znajdujący się w nich może okazać się istotny.

Po wejściu do pomieszczenia w pierwszej kolejności rozsądnie jest dokładnie się rozejrzeć, gdyż spostrzegawczość i umiejętne łączenie faktów ma ogromne znaczenie w grach typu escape room.