Galeria Historycznych Militariów w Krakowie to największa w Polsce wystawa hełmów oraz czapek wojskowych z całego świata. Mieści się w Krakowie w jednej z odnowionych historycznych kamienic, której początki sięgają końca XVIII wieku. Poszczególne fragmenty zabudowy pochodzą jednak nawet z XIII wieku. W kamienicy bywały takie osoby jak Jan Paderewski, Władysław Żeleński czy Józef Hofmann. Wystawa obejmuje ponad 400 eksponatów w postaci hełmów, czapek oraz mundurów z całego świata, przy czym największą część zbiorów stanowią te pochodzące z Europy. Galeria składa się z 5 sal, a jedna z nich jest interaktywna i umożliwia przymierzanie strojów, zapoznanie się z replikami broni, a także zrobienie pamiątkowych fotografii. Pozostałe sale podzielone zostały według okresów historycznych. Pierwsze dwie przedstawiają europejskie nakrycia głowy powstałe przed 1918 rokiem oraz w latach 1919–1945, trzecia gromadzi umundurowanie z całego świata, a ostatnia eksponaty współczesne, wyprodukowane po 1946 roku. Galeria Historycznych Militariów w Krakowie to miejsce, które z pewnością zafascynuje zarówno miłośnika historii, jak i osoby dopiero zgłębiające temat.
Galeria Historycznych Militariów w Krakowie przygotowała Zwiedzanie Galerii ze Zdjęciami dla jednej osoby, dla Dwojga oraz dla Rodziny. W zależności od tego, ile osób chcesz obdarować, możesz wybrać odpowiednią opcję. Czas zwiedzania nie jest ograniczony, dlatego z pewnością zdążysz zapoznać się ze wszystkimi interesującymi Cię eksponatami. Wizyta w Galerii przypadnie do gustu zarówno młodszym, jak i starszym – oprócz samego podziwiania rekwizytów, w Sali interaktywnej możesz również je przymierzyć, a także zrobić sobie w nich zdjęcie na tle archiwalnych fotografii przedstawiających żołnierzy z XIX i XX wieku. Prawdziwą gratką jest również możliwość potrzymania replik broni, którymi posługiwali się żołnierze w różnych okresach XX wieku. Jeśli tylko interesujesz się historią lub militariami, koniecznie odwiedź Galerię Historycznych Militariów w Krakowie i pozwól, by eksponaty same opowiedziały Ci niezwykłą historię rozpoczętą wiele lat temu, ale trwającą do dzisiaj.
Czapki od zawsze nie tylko pełniły funkcje praktyczne, takie jak ochrony przed wychłodzeniem organizmu, lecz także stanowiły o statusie społecznym osób, które je nosiły. Zakładali je żołnierze, marynarze, policjanci, ale też przedstawiciele innych zawodów, np. kucharze. W Polsce czapnictwo stało się szczególnie popularne na początku XIV wieku – to właśnie wtedy powstały liczne cechy czapnicze, a czapki sprzedawano za granicę, między innymi do Rosji, na Węgry czy Wołoszczyznę. Obecnie w Polsce najstarszym zakładem produkującym nakrycia głowy jest zakład rzemieślniczy Cieszkowski. Został założony w 1864 roku przy ul. Chmielnej w Warszawie i działa już od ponad 150 lat.
Wizyta w Galerii Historycznych Militariów w Krakowie to pomysł, który przypadnie do gustu zarówno młodszym, jak i starszym. Podczas zwiedzania będziesz mieć okazję zobaczenia ponad 400 historycznych nakryć głowy oraz mundurów z całego świata. W specjalnie przygotowanej do tego sali możesz je również przymierzyć i zrobić sobie pamiątkowe fotografie. Odwiedź Galerię Historycznych Militariów i poznaj wyjątkowe opowieści sprzed setek lat.