Galeria Historycznych Militariów

Historia to Twój konik? Uwielbiasz poznawać różne ciekawe historie z przeszłości? A może pasjonujesz się militariami i chętnie zagłębisz się w opowieść na temat historycznych umundurowań? Galeria Historycznych Militariów to wyjątkowe miejsce, w którym zgromadzone zostało ponad 400 eksponatów dokumentujących zmiany zachodzące na przestrzeni wieków w formie wojskowych nakryć głowy i mundurów. Pozwól zabrać się w fascynującą podróż śladami żołnierzy z całego świata i przekonaj się, jak wiele jeszcze jest do odkrycia.
Szukaj po kategorii

Galeria Historycznych Militariów w Krakowie – największa kolekcja w Polsce

Galeria Historycznych Militariów w Krakowie to największa w Polsce wystawa hełmów oraz czapek wojskowych z całego świata. Mieści się w Krakowie w jednej z odnowionych historycznych kamienic, której początki sięgają końca XVIII wieku. Poszczególne fragmenty zabudowy pochodzą jednak nawet z XIII wieku. W kamienicy bywały takie osoby jak Jan Paderewski, Władysław Żeleński czy Józef Hofmann. Wystawa obejmuje ponad 400 eksponatów w postaci hełmów, czapek oraz mundurów z całego świata, przy czym największą część zbiorów stanowią te pochodzące z Europy. Galeria składa się z 5 sal, a jedna z nich jest interaktywna i umożliwia przymierzanie strojów, zapoznanie się z replikami broni, a także zrobienie pamiątkowych fotografii. Pozostałe sale podzielone zostały według okresów historycznych. Pierwsze dwie przedstawiają europejskie nakrycia głowy powstałe przed 1918 rokiem oraz w latach 1919–1945, trzecia gromadzi umundurowanie z całego świata, a ostatnia eksponaty współczesne, wyprodukowane po 1946 roku. Galeria Historycznych Militariów w Krakowie to miejsce, które z pewnością zafascynuje zarówno miłośnika historii, jak i osoby dopiero zgłębiające temat.

Poznaj historie z ubiegłych wieków i odwiedź Galerię Historycznych Militariów

Galeria Historycznych Militariów w Krakowie przygotowała Zwiedzanie Galerii ze Zdjęciami dla jednej osoby, dla Dwojga oraz dla Rodziny. W zależności od tego, ile osób chcesz obdarować, możesz wybrać odpowiednią opcję. Czas zwiedzania nie jest ograniczony, dlatego z pewnością zdążysz zapoznać się ze wszystkimi interesującymi Cię eksponatami. Wizyta w Galerii przypadnie do gustu zarówno młodszym, jak i starszym – oprócz samego podziwiania rekwizytów, w Sali interaktywnej możesz również je przymierzyć, a także zrobić sobie w nich zdjęcie na tle archiwalnych fotografii przedstawiających żołnierzy z XIX i XX wieku. Prawdziwą gratką jest również możliwość potrzymania replik broni, którymi posługiwali się żołnierze w różnych okresach XX wieku. Jeśli tylko interesujesz się historią lub militariami, koniecznie odwiedź Galerię Historycznych Militariów w Krakowie i pozwól, by eksponaty same opowiedziały Ci niezwykłą historię rozpoczętą wiele lat temu, ale trwającą do dzisiaj.

Kilka słów o czapkach

Czapki od zawsze nie tylko pełniły funkcje praktyczne, takie jak ochrony przed wychłodzeniem organizmu, lecz także stanowiły o statusie społecznym osób, które je nosiły. Zakładali je żołnierze, marynarze, policjanci, ale też przedstawiciele innych zawodów, np. kucharze. W Polsce czapnictwo stało się szczególnie popularne na początku XIV wieku – to właśnie wtedy powstały liczne cechy czapnicze, a czapki sprzedawano za granicę, między innymi do Rosji, na Węgry czy Wołoszczyznę. Obecnie w Polsce najstarszym zakładem produkującym nakrycia głowy jest zakład rzemieślniczy Cieszkowski. Został założony w 1864 roku przy ul. Chmielnej w Warszawie i działa już od ponad 150 lat.

Wybierz się w historyczną podróż z Galerią Historycznych Militariów

Wizyta w Galerii Historycznych Militariów w Krakowie to pomysł, który przypadnie do gustu zarówno młodszym, jak i starszym. Podczas zwiedzania będziesz mieć okazję zobaczenia ponad 400 historycznych nakryć głowy oraz mundurów z całego świata. W specjalnie przygotowanej do tego sali możesz je również przymierzyć i zrobić sobie pamiątkowe fotografie. Odwiedź Galerię Historycznych Militariów i poznaj wyjątkowe opowieści sprzed setek lat.

Aby poszukiwania prezentu były jeszcze lepsze, używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w Polityce Prywatności.