Rodzaje sportów wodnych. Z jakich warto skorzystać?

Do najpopularniejszych sportów wodnych należy pływanie, nurkowanie, kajakarstwo, a ostatnio również windsurfing. Efektem jest nie tylko świetna zabawa, ale również korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Jakie sporty wodne warto uprawiać?

Widok na nurka podczas nurkowania.

Sporty wodne można podzielić na powierzchniowe, podwodne i nadwodne. Do najpopularniejszych należy pływanie, kajakarstwo, surfing i nurkowanie. Jakie są zalety uprawiania sportów wodnych?

Jakie są sporty wodne? Które warto uprawiać?

Sporty wodne to dyscypliny uprawiane w akwenach otwartych lub zamkniętych. Należą do nich morza, oceany, jeziora, kanały, rzeki, zalewy, a także baseny i aquaparki. Niektóre sporty wodne jak windsurfing, wymagają niekorzystnych warunków atmosferycznych, czyli silnego wiatru. Z kolei w przypadku kajakarstwa lub spływu pontonowego, najlepsze warunki pogodowe to słoneczne i mało wietrzne dni. Sporty wodne można podzielić na te uprawiane w wodzie, pod wodą oraz powierzchniowe. Do pierwszych należy pływanie, snorkeling, skoki, a także aerobik w wodzie, piłka wodna i ratownictwo wodne. Sporty uprawiane pod wodą to nurkowanie, rugby i hokej. Ostatni rodzaj sportów wodnych to te powierzchniowe, czyli m.in. kajakarstwo, żeglarstwo, wakeboarding, pływanie skuterem wodnym i wiele innych. Sporty wodne to świetne urozmaicenie pobytu na plaży i niesamowita przygoda zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Niewątpliwą zaletą uprawiania sportu jest zachowanie wymarzonej sylwetki i zdrowia. Sporty wodne ujędrniają skórę, są elementem profilaktyki skrzywień kręgosłupa, a dodatkowo wykazują pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Poza tym, uprawiając sporty wodne, spędzamy czas na powietrzu, dzięki czemu nasz organizm jest bardziej dotleniony.

Sporty powierzchniowe ‒ jakie warto trenować?

Kajakarstwo, rafting, windsurfing i wakeboarding to jedne z najpopularniejszych sportów wodnych, przeznaczonych również dla dzieci. Kajakarstwo sportowe można podzielić na to klasyczne, górskie, kajak-polo, rodeo, a także żeglarstwo kajakowe. Z tego rodzaju sportu mogą korzystać dzieci, młodzież, osoby dorosłe oraz starsze. Warunkiem jest umiejętność pływania chociaż jednej osoby na kajaku. Początkujący kajakarze powinni korzystać z łatwych i niewymagających tras. Warto skorzystać ze zorganizowanych wypraw z przewodnikiem, który chętnie służy pomocą i zapewnia niezbędne wsparcie uczestnikom.

Innym rodzajem sportu wodnego na powierzchni wody jest rafting, do którego wykorzystuje się ponton. Rafting należy do sportów ekstremalnych, dlatego nie jest tak powszechny jak klasyczny spływ pontonem. Dla początkujących, a nawet rodzin z dziećmi poleca się rzekę ze spokojnym nurtem oznaczoną symbolem ZWC. Spokojny nurt zapewni rzeka w skali WW I, szybszy nurt, ale bez przeszkód WW II, natomiast silne prądy i miejsca trudne do pokonania pojawiają się w przypadku WW III. Kolejne stopnie są przeznaczone dla osób ze sporym doświadczeniem, a najbardziej wymagającym jest WW VI.

Dyscypliną pozwalającą spędzić wspaniały czas na powierzchni wody jest również windsurfing. Wbrew pozorom to świetna zabawa i forma rozrywki nawet dla kilkulatków! Mogą z niego skorzystać pociechy w wieku 4 lub 5 lat oraz starsze, dla których organizowane są kursy grupowe. Deski windsurfingowe są dopasowywane do umiejętności kursanta oraz jego wagi. Szkoła windsurfingu oferuje kilkugodzinną opiekę wykwalifikowanego opiekuna, który przygotuje naszą pociechę do wspólnego pływania na desce. Doskonałą zabawę zapewnia również wakeboarding, który polega na jednoczesnym pływaniu na desce i trzymaniu liny ciągniętej przez łódź lub wyciąg. Z lekcji wakeboardingu mogą korzystać również dzieci w wieku 5 lat, zabezpieczone w kamizelkę i kask oraz odpowiednio przeszkolone.

Dlaczego warto nauczyć się pływać?

Oprócz znakomitych sportów powierzchniowych warto nauczyć się tych uprawianych w wodzie, które otwierają furtkę do wielu dyscyplin wodnych. Jednym z takich dyscyplin jest oczywiście pływanie niezbędne do windsurfingu i wskazane do kajakarstwa lub raftingu. Najpopularniejsze style pływackie, których może spróbować każdy to żabka, styl motylkowy, a także grzbietowy. Jak nauczyć się pływać? Najlepszym rozwiązaniem będzie nauka z trenerem, który wskaże nam błędy, zapozna z technikami oddychania i nauczy koordynacji ruchów kończyn. W początkowej fazie nauki pomogą nam rękawki do pływania, deska oraz płetwy. Każdy z tych akcesoriów zwiększy efektywność i ułatwi utrzymanie się na powierzchni wody.

Umiejętność pływania sprawia, że jesteśmy w stanie wykonywać inne sporty wodne, jak np. nurkowanie. Istnieją różne metody pływania pod wodą. Początkujący korzystają z maski do pływania, fajki i płetw, czyli podstawowego sprzętu ABC. Początkujący nurkowie powinni skorzystać z kursu pod okiem instruktora, który zapozna nas z zasadami bezpiecznego nurkowania. Bardziej zaawansowani nurkowie korzystają z atrakcji podwodnego hokeju i rugby. Pierwsza dyscyplina odbywa się zwykle na głębokości 2 lub 3 metrów, natomiast druga dwukrotnie większej. Zawodnicy hokeja są wyposażeni w maski, fajki i płetwy, a w przypadku rugby dodatkowym sprzętem jest kask oraz płetwy.

Scroll to Top